przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 25 listopada 2012

List prezydenta na gali konkursu „Po naszymu czyli po śląsku”

Organizatorzy i Uczestnicy
gali finałowej 22. edycji konkursu
„Po naszymu czyli po śląsku”

 

 

Wielce Szanowna Pani Marszałek,
Szanowni Państwo!

Najserdeczniej pozdrawiam organizatorów i uczestników gali finałowej 22. edycji konkursu „Po naszymu czyli po śląsku”.

Chciałem być dzisiaj wśród Was, ale jak mówi mądrość ludowa: człowiek myśli – Pan Bóg kreśli. Jestem za to z Państwem duchem i serdeczną myślą. Cieszę się, że dane mi było objąć to wydarzenie honorowym patronatem. Wyrażam w ten sposób uznanie dla idei konkursu, dla społecznikowskiej pasji jego twórców i promotorów. To także mój głęboki ukłon wobec jego uczestników i publiczności, wobec Ślązaków pielęgnujących swoją tożsamość, dumnych ze śląskiego etosu pracy i praworządności, przywiązanych do rodziny, religii i Kościoła i przez wieki wiernych swojej małej, ale i tej wielkiej Ojczyźnie.

W zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca rozbrzmiewać będzie kilka odmian gwary śląskiej – pieczołowicie zachowywanych od wielu pokoleń, odzwierciedlających charakter i koloryt Państwa pięknego regionu. Ta różnorodność jest wielkim bogactwem, które dzisiaj trzeba chronić. Wszyscy oczekujemy szacunku dla wartości nam najdroższych, najbliższych. Szczególnie tu, na Śląsku, były to zawsze: wiara ojców, miejscowy krajobraz, potrawy i zwyczaje, a także godanie – mowa dzieciństwa i spotkań przy rodzinnym stole. Mowa piękna i różnorodna, i potrzebna Ślązakom jak tlen do oddychania. Język, w którym wypowiadane są najważniejsze w życiu słowa, którym często wyrazić można więcej niż polszczyzną literacką.

Wzajemny szacunek dla takich odrębności jest nam koniecznie potrzebny jako jeden z fundamentów demokracji, nowoczesnego patriotyzmu, naszej pomyślnej przyszłości. W dzisiejszej Europie akceptowane i doceniane jest wszystko, co lokalne, regionalne, swojskie – jako coś, czym można się szczycić w sposób równoprawny i przyjazny wobec innych tradycji. Dobrze pojęta i respektowana różnorodność buduje prawdziwą jedność, umacnia narodową zgodę, utrwala korzenie naszej tożsamości jako Polaków i Europejczyków.

Wszystkim, którzy biorąc udział w konkursie „Po naszymu czyli po śląsku” dowodzą, że godanie warto ocalić – serdecznie gratuluję. Winszując 20-lecia działalności, życzę organizatorom i miłośnikom śląskiego konkursu kolejnych, równie pięknych jubileuszy, oraz by następne odsłony tej imprezy przyciągały coraz liczniejszych uczestników i publiczność, w tym szczególnie młodzież. Raz jeszcze serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam.
 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.