przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 29 listopada 2012

List prezydenta na XXI Targach Książki Historycznej w Warszawie

Organizatorzy i Uczestnicy
XXI Targów Książki Historycznej
w Warszawie
 
Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych do Zamku Królewskiego w Warszawie na uroczystość otwarcia XXI Targów Książki Historycznej.
 

Już po raz czwarty w pięknych wnętrzach Arkad Kubickiego spotykają się autorzy, badacze i wydawcy, by wraz z czytelnikami wspólnie radować się tym wspaniałym świętem historiografii. Cieszy mnie wielce, że zainicjowane przed 20 laty targi zdobyły tak wysoką renomę w środowiskach naukowych i akademickich, a zarazem popularność wśród szerokiej publiczności. W niemałym stopniu zasługę tę przypisać należy prestiżowej Nagrodzie Klio, promującej najwartościowsze pozycje, przybliżające współczesnym wiedzę o przeszłości. Doborowe grono jej laureatów poszerza się dzisiaj po raz kolejny o szereg znakomitych nazwisk. Wszystkim uhonorowanym składam gratulacje i wyrazy uznania.

 

Zakres tematyczny prac wyróżnionych laurami jest bardzo szeroki: od kultury średniowiecza i czasów nowożytnych po historię polityczną i społeczną XX wieku. Przeważają zagadnienia związane z dziejami najnowszymi Polski, jednak cały ten szeroki wachlarz – jeszcze wyraźniej uwidaczniający się w wydarzeniach towarzyszących i prezentowanej na Targach ofercie wydawniczej – pokazuje, że przeszłość, nawet ta dalsza lub bardzo daleka, nadal jest dla Polaków interesująca i istotna. Od historii uciec ani o niej zapomnieć nie sposób, czego dowodzi choćby dzisiejsza data. Przypomina nam ona zarówno sam wielki zryw 1830 roku, jak również liczne i długotrwałe spory uczonych i publicystów o szanse powstania listopadowego, spory, których świadkami byliśmy jeszcze zupełnie niedawno.

 

Niech rozpoczynające się cztery dni spotkań staną się okazją do kontynuowania minionychi inicjowania nowych dyskusji, dzięki którym przeszłość ożywa i pozostaje wciąż ważnym punktem odniesienia w naszym myśleniu o teraźniejszości i przyszłości. Wszystkim Państwu życzę wielu niezapomnianych wrażeń, ciekawych rozmów, a nade wszystko pasjonujących lektur.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.