przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 11 grudnia 2012

List z okazji wręczenia Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego

Organizatorzy i Uczestnicy
uroczystości wręczenia
Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego

 

 

 

 

 

Gorąco pozdrawiam organizatorów i uczestników uroczystości wręczenia Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego. Gratuluję nominowanym, a w sposób szczególny laureatowi tego prestiżowego wyróżnienia. Obejmując honorowym patronatem tegoroczną edycję Nagrody pragnąłem wyrazić ogromny szacunek dla Kazimierza Moczarskiego, wielkiej postaci naszej historii, oraz uznanie dla Państwa pracy badawczej.

 

Zgodnie z regulaminem zakres tematyczny i czasowy ocenianych książek obejmuje historię naszej Ojczyzny od odzyskania niepodległości w roku 1918 roku aż po współczesność. Zarówno stricte naukowe, jak i popularyzatorskie publikacje dotyczące tego okresu potwierdzają tezę, że bez dobrej znajomości przeszłości nie sposób zrozumieć teraźniejszości, ani też rozsądnie pokierować swoim losem w przyszłości.

 

Książki te ukazują fakty dokonane, wydarzenia, na które my nie mamy już wpływu. A jednak wydarzenia te wciąż wywierają wpływ na nas – na realia społeczno-polityczne, na nasz ogląd świata, na nasze polskie obawy i aspiracje. W pamięci Europy ważnym punktem odniesienia pozostaje wciąż II wojna światowa – a więc, między innymi, duma i bohaterstwo osamotnionych Polaków, martyrologia Żydów, rachunek sumienia Niemców, dylematy Ukraińców. Wciąż fascynują nas losy wybitnych jednostek, które stały się ważnymi świadkami, a często współtwórcami historii najnowszej.

 

Wstrząsająca treść najgłośniejszej książki Kazimierza Moczarskiego, przemyślenia i przeżycia Janusza Korczaka czy Zofii Nałkowskiej, determinacja i odwaga postaci takich, jak Jacek Kuroń, Halina Mikołajska i Aleksander Hall nadają historii wymiar głęboko ludzki. Dlatego też zarówno książki im poświęcone, jak i sama Nagroda im. Kazimierza Moczarskiego odgrywają istotną rolę w promocji dobrej literatury historycznej, korzystnie wpływają na rozwój czytelnictwa i rynku wydawniczego, stymulują rozwój badań naukowych w obszarach wciąż nie dość dobrze poznanych.

 

Znajomość i docenianie historycznych korzeni naszej tożsamości to zagadnienie, któremu trzeba poświęcić wiele uwagi. Powracają rozważania dotyczące tego jak być polskim patriotą tu i teraz, czym jest patriotyzm nowoczesny, odpowiadający wyzwaniom XXI wieku.  Jednak pytanie „jak?” winna poprzedzać odpowiedź na pytanie „dlaczego?”. Czego potrzeba, aby troska o niepodległość, godność, siłę i zamożność Ojczyzny była nadrzędną regułą naszego życia zbiorowego? Trudno bowiem o przywiązanie, szacunek i lojalność wobec nieuporządkowanego zbioru abstrakcyjnych pojęć i skojarzeń. Polska i polskość to konkret.


To nazwiska, twarze, daty i fakty, z których wynika nasze miejsce w świecie, które budzą emocje i spory, wobec których nie można pozostać obojętnym. To właściwy, oparty na rzetelnej faktografii horyzont tego, co za nami i tego, co przed nami – w ukazywaniu którego pisarstwo historyczne odgrywa rolę niezastąpioną.

 

Raz jeszcze dziękując za udział w dzisiejszym święcie książki historycznej, życzę Państwu satysfakcji ze zgłębiania fascynującej dziedziny wiedzy, której patronuje muza Klio.


 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.