Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 29 grudnia 2012

Depesza kondolencyjna po śmierci Abp. I. Tokarczuka

Prezydent Bronisław Komorowski

Jego Ekscelencja
Arcybiskup Metropolita Przemyski
Józef Michalik
Przewodniczący Konferencji
Episkopatu Polski

 

 


Szanowny Księżę Arcybiskupie,

Z wielkim żalem przyjąłem smutną wiadomość o śmierci Arcybiskupa seniora Ignacego Tokarczuka - pierwszego metropolity przemyskiego. Z powodu tej straty poniesionej przez polski Kościół, pragnę przekazać Księdzu Arcybiskupowi i wszystkim wiernym diecezji przemyskiej najszczersze wyrazy współczucia.

Arcybiskup Ignacy Tokarczuk pozostanie w mojej pamięci, jako postać szczególnie zasłużona nie tylko dla Kościoła, lecz również dla całego naszego kraju.

W ciągu ponad 70. lat swego kapłaństwa dał się on poznać nie tylko jako odważny i wierny świadek Ewangelii, ale też jako pasterz obdarzony pełną rozmachu wizją duszpasterską oraz gorący patriota wnoszący swój istotny wkład w tworzenie ojczystej kultury. Jego odwaga i bezkompromisowa postawa w czasach PRL inspirowała i umacniała obrońców praw człowieka w całej Polsce. Dlatego na zawsze w naszych sercach pozostanie wielka wdzięczność zarówno za słowa otuchy, jak i czynne wsparcie, którego udzielał demokratycznej opozycji: od Komitetu Obrony Robotników aż po Solidarność.

Proszę przyjąć moje najgłębsze kondolencje.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu