przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 5 stycznia 2013

List prezydenta na uroczystościach pogrzebowych prof. Janickiego

Uczestnicy uroczystości pogrzebowych
śp. Profesora Czesława Janickiego
w kościele św. Stanisława Kostki
i na cmentarzu przy ulicy Lutyckiej
w Poznaniu
 
 
 

Szanowni Państwo!

 

Wiadomość o śmierci Profesora Czesława Janickiego przyjąłem z głębokim smutkiem.

 

Odszedł wybitny badacz w dziedzinie zootechniki i nauk weterynaryjnych, wychowawca wielu pokoleń absolwentów Akademii Rolniczej w Poznaniu, długoletni działacz ruchu ludowego. Człowiek, który wszelkimi swoimi siłami służył Rzeczypospolitej, a swoje talenty i wiedzę poświęcił pracy na rzecz rozwoju polskiej wsi.

 

W działalności zawodowej i publicznej śp. Profesor Czesław Janicki potrafił łączyć znawstwo zagadnień z zakresu hodowli i genetyki zwierząt z troską o całokształt spraw gospodarczych i społecznych związanych z rolnictwem. W Jego życiu postawa uczonego w pełni harmonizowała z zaangażowaniem w pracę dla dobra wspólnego.

 

W okresie przełomowych zmian roku 1989 należał do tych, którzy potrafili – wznosząc się ponad podziały i różnice społeczno-polityczne – jednocześnie z odwagą i roztropnością wykorzystać wielką szansę na demokratyzację oraz odbudowę suwerennego państwa i wolności obywatelskich w naszym kraju. Jako poseł na Sejm X kadencji, a wkrótce wicepremier i minister rolnictwa, leśnictwa i gospodarki żywnościowej w rządzie premiera Tadeusza Mazowieckiego podjął się rozwiązywania trudnych i aktualnych problemów w polskim rolnictwie.

 

Również po przejściu na emeryturę nie zaniechał dotychczasowej aktywności, lecz kontynuował społecznie pracę na rzecz wsi. Pełniąc funkcję prezesa Wielkopolskiego Katolickiego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych, organizował szkolenia, dzięki którym mieszkańcy obszarów rolniczych mieli możliwość przygotować się do działalności w warunkach gospodarki rynkowej, a także akcesji Polski do Unii Europejskiej. Zobacz także: Odznaczenia państwowe w Święto Niepodległości

 

Jeszcze niespełna dwa miesiące temu mogłem docenić zasługi Profesora Czesława Janickiego w budowę demokratycznego państwa polskiego oraz osiągnięcia w działalności publicznej i naukowo-dydaktycznej, wręczając Mu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Dzisiaj zaś pragnę wyrazić cześć i uznanie dla wszystkich Jego zasług.

 

Rodzinie Czesława Janickiego, bliskim i przyjaciołom, składam wyrazy serdecznego współczucia i łączę się z nimi w bólu po tej wielkiej stracie.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.