przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 10 marca 2013

List na 54. edycję Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Laureaci, Organizatorzy i Uczestnicy
Gali Finałowej 54. edycji
Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym
„Kultura w życiu społecznym”

 

 

 

 

Wszystkim uczestnikom, 54. edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym przekazuję wyrazy uznania i zachęty do dalszego pogłębiania wiedzy. Laureatom i finalistom tej edycji gratuluję osiągnięć i pasji.

 

Życzę Wam wszystkim, byście dzięki pogłębionej wiedzy o Polsce, lepiej rozumieli siebie samych. Na kształt współczesnego świata mają wpływ Wasze dylematy, Wasze marzenia i Wasza zdolność do podejmowania wyzwań. Za Polskę, o której dziś się uczycie, jutro będziecie odpowiedzialni. Ufam, że udział w tej Olimpiadzie otworzył przed Wami nowe horyzonty, pozwolił zbliżyć się do zasad i ograniczeń, jakim podlega współczesne państwo.

Temat „Kultura w życiu społecznym”, z którym przyszło Wam zmierzyć się w tym roku, jest w moim przekonaniu ogromnie istotny dla lepszego rozumienia priorytetów, decyzji i hierarchii wartości obecnych we współczesnej polityce. Zarządzanie państwem bardzo się zmienia w strukturach wspólnotowych. Coraz większa odpowiedzialność za stanowienie o odrębności kraju i narodu spoczywa na szeroko pojętej kulturze. Jej elementami są przecież nie tylko dzieła i wydarzenia, ale też wierność określonym zasadom czy otwartość na dialog.

Zachęcam więc, do tego by nie spocząć na olimpijskich laurach i nadal poznawać wyzwania i dylematy współczesnej Polski. Zachęcam do śledzenia współczesnych filmów, dramatów, dzieł sztuki wielkich - choć czasem trudnych w odbiorze – bo w nich odzwierciedlona zostaje współczesność oczami jej wrażliwych uczestników. To oni często nadają nazwy najistotniejszym procesom, w których się znajdujemy. Nasze narodowe dziedzictwo jest też istotnym elementem i patronem polskiej wolności. Życzę Wam byście na dalszej drodze, coraz więcej wiedząc o współczesnym świecie, byli dumni z Polski i ważnej roli jaką - z Waszym udziałem - wypełnia.
 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.