przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 10 lipca 2011

List prezydenta w rocznicę Lubelskiego Lipca

Organizatorzy i Uczestnicy obchodów
31. rocznicy Lubelskiego Lipca
w Świdniku
 
 

Przesyłam serdeczne pozdrowienia wszystkim zgromadzonym na obchodach 31. rocznicy Lubelskiego Lipca.

 

Słowa szczególnego powitania kieruję do obecnych na uroczystościach bohaterów ówczesnych wydarzeń – uczestników strajku w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik”. To dzięki Państwa odwadze i determinacji w zmaganiach z komunistycznym systemem dzwon wolności, którego głos rozbrzmiał niebawem w całym kraju, po raz pierwszy zabił właśnie tutaj, w Świdniku. Pragnę dzisiaj wyrazić Państwu najwyższe uznanie i szacunek za ów bezcenny impuls do walki o przyrodzone prawo każdego człowieka do godnego życia, do życia w wolności i prawdzie.

 

Poczytuję sobie za zaszczyt, iż jako Prezydent Rzeczypospolitej mogę uhonorować odznaczeniami państwowymi osoby, które angażowały się w działalność opozycyjną i niepodległościową na Lubelszczyźnie. Niech będzie to wyrazem hołdu, jaki suwerenna i demokratyczna Rzeczpospolita składa wszystkim tym, dzięki którym my, jej obywatele, możemy dzisiaj cieszyć się obywatelskimi swobodami.

 

Dla naszego pokolenia tamto gorące polskie lato 1980 roku, potem jesień i cały rok 1981, kiedy narodził się i rozwijał wielki ruch „Solidarności”, pozostaną na zawsze najważniejszymi przeżyciami, w jakich dane nam było brać udział. Ale były to przecież nie tylko chwile istotne w życiu każdego z osobna, lecz nade wszystko przełomowe dla dziejów Ojczyzny.

 

Wtedy to bowiem dzięki decyzjom, które podejmowaliśmy pojedynczo, każdy na własny rachunek i nie bez obaw, ale też z silnym przekonaniem, że tak należy czynić, Polska rozpoczynała swoją drogę ku autentycznemu wyzwoleniu. Droga ta, biegnąca poprzez Lublin, Gdańsk, Gdynię, Szczecin oraz wiele innych miast i wsi, gdzie ludzie podnosili głowy, by sprzeciwić się totalitarnej opresji, aż do pamiętnego dnia sprzed 22 lat, 4 czerwca, w którym społeczeństwo swoim wolnym głosem powiedziało „nie” dotychczasowym porządkom, prowadziła właśnie stąd – ze Świdnika. I za to, że uczynili Państwo na niej pierwszy krok, za to że Lubelski Lipiec przyniósł Polsce po pewnym czasie wolność, której nie dało się już zatrzymać i że dzisiaj możemy dzień 4 czerwca obchodzić jako polskie święto wolności – z serca Państwu dziękuję. Życzę Państwu wielu lat w zdrowiu i wszelkiej pomyślności, a także słusznej dumy i satysfakcji z pięknego świadectwa solidarności i patriotyzmu, jakie wtedy Państwo złożyli.

 

Bronisław Komrowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.