przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Kondolencje prezydenta po śmierci Margaret Thatcher

Wasza Królewska Mość,


z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Margaret Thatcher, byłej premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Odeszła jedna z najwybitniejszych postaci wolnego świata XX wieku.


Margaret Thatcher zajmuje szczególne miejsce w dziejach Polski i w sercach Polaków. Pełna zdecydowania postawa premier Thatcher była dla nas inspiracją i źródłem wiary, że przedstawiciele wolnego świata wesprą naszą walkę o wolną i demokratyczną Polskę. W naszej wdzięcznej pamięci pozostanie również jej poparcie dla włączenia Polski w proces uregulowania kwestii zjednoczenia Niemiec i ostatecznego potwierdzenia granicy za Odrze i Nysie.


Spotkania Premier Thatcher z Lechem Wałęsą, kardynałem Józefem Glempem oraz oddanie hołdu pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców podczas wizyty w Polsce w listopadzie 1988 roku były niezwykle znaczącymi gestami, dającymi nadzieję na zwycięstwo wolności i demokratyczne jutro.


Odejście tej wybitnej postaci polityki to smutna wiadomość dla wszystkich, którzy wierzą we wspólnotę wartości demokratycznego Zachodu. To dzięki dokonaniom jej pokolenia możemy się dziś cieszyć Europą wolną i prawdziwie zjednoczoną. W imieniu Narodu Polskiego i własnym składam na ręce Waszej Królewskiej Mości wyrazy żalu i serdecznego współczucia z powodu tej wielkiej straty.

 

Z wyrazami najwyższego szacunku,
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.