przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 28 kwietnia 2013

List prezydenta z okazji obchodów 150. rocznicy bitwy pod Wąsoszem w Powstaniu Styczniowym

 
Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystych obchodów
150. rocznicy bitwy pod Wąsoszem
w Powstaniu Styczniowym

 
 

Szanowny Panie Wójcie,

Szanowni Mieszkańcy Wąsosza,

Panie i Panowie!

 

Składają Państwo hołd powstańcom poległym w bitwie pod Wąsoszem oraz wszystkim uczestnikom styczniowej insurekcji. Pomnik GLORIA VICTIS, przy którym się Państwo spotkali, wzniesiony jeszcze w Drugiej Rzeczypospolitej, a następnie odbudowany po zniszczeniu przez niemieckiego okupanta, jest poruszającym symbolem ciągłości naszej narodowej pamięci. Potwierdzeniem tego, że Powstanie Styczniowe trwa w świadomości pokoleń, kształtując polską tożsamość i patriotyzm. Zobacz także: List prezydenta z okazji obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego w Ludyni

 

Wiele z bitew i potyczek styczniowego zrywu rozegrało się tutaj, na historycznej ziemi częstochowskiej. Bitwa pod Wąsoszem została zapamiętana w sposób szczególny. Zmagania powstańców z wojskami rosyjskimi pozostały nierozstrzygnięte, ale duże straty zadane zaborcy i opuszczenie pola bitwy w zwartym szyku, pozwalającym na dalszą walkę – stanowiły jeden z sukcesów powstania. Tragiczny był natomiast los rannych powstańców, których carscy żołnierze bestialsko wymordowali. Ich pogrzeb stał się wielką manifestacją patriotyczną mieszkańców tych okolic.

 

Wśród pochowanych w Wąsoszu są bohaterowie bezimienni, ale są też tacy, których tożsamość –imię, nazwisko, wiek i zawód – jest znana. W powstańczej mogile spoczęli razem: chirurg i ogrodnik, kancelista i cukiernik, nauczyciel i kowal, mieszczanie i włościanie. Ludzie różnego wieku i stanu, pochodzący z różnych miejscowości. To wymowny dowód, że Powstanie Styczniowe było wielkim patriotycznym zrywem, który zjednoczył Polaków pragnących wybić się na niepodległość.

 

Z powstańczego czynu miała powstać Polska wolna i sprawiedliwa, równo traktująca wszystkich swych obywateli, podejmująca wielkie reformy społeczne. Powstanie Styczniowe to także wspólne zmagania „za naszą i waszą wolność”. To wyraz solidarności narodów tej części Europy, które współtworzyły dawną Rzeczpospolitą i stały się ofiarami carskiego despotyzmu. Gdy myślimy więc o wydarzeniach sprzed 150 lat, mamy poczucie, że idee, wyzwania i marzenia, którymi kierowali się powstańcy, są osnową polskiej historii. Jak powiedział Józef Piłsudski: Rok 1863 stoi na przełomie naszych dziejów.

 

Dzisiaj my, obywatele niepodległej Rzeczypospolitej, z wdzięcznością wspominamy męstwo, ofiarność i determinację powstańców. Po wielu tragicznych etapach polskiej historii już nie musimy roztrząsać dylematu „bić się czy nie bić?” Nie musimy chwytać za broń, by ocalić egzystencję narodu. Jednak lekcja patriotyzmu, jaką przekazali nam bohaterowie styczniowego zrywu, ciągle inspiruje. Postawieni wobec nowych wyzwań, szans i potencjalnych zagrożeń XXI wieku – pozostajemy spadkobiercami ich ideowego testamentu. Wierzymy, że pamięć jest twórcza, nie tylko zachowuje, ale i podpowiada, jak żyć. Wyrażam wielkie uznanie wszystkim, którzy starają się odczytywać tę lekcję. Dziękuję organizatorom dzisiejszych uroczystości w Wąsoszu. Dziękuję wszystkim, którzy biorąc w nich udział, pielęgnują pamięć o uczestnikach powstania z 1863 roku. Łączę się z Państwem w modlitwie, zadumie i hołdzie dla bojowników naszej wolności. Cześć Ich pamięci!

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.