przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 11 maja 2013

List prezydenta na wernisażu wystawy „Kto ty jesteś?” w Teatrze Nowym w Warszawie

Organizatorzy i Uczestnicy wernisażu
wystawy „Kto ty jesteś?”
w Teatrze Nowym w Warszawie
 
 
 

Szanowni Państwo!

Droga Młodzieży!

 

Historia naszego państwa i narodu, zwłaszcza w ostatnich dwóch stuleciach, naznaczonych walką o wolność i niepodległość, wywarła przemożny wpływ na sposób rozumienia i manifestowania polskiego patriotyzmu. Żywię ogromny szacunek dla tradycyjnego okazywania uczuć patriotycznych. Rozumiem ich genezę i wiem, jak ważną rolę odgrywały w naszej historii. Ale równocześnie mam świadomość, że trzeba wciąż szukać nowych form realizacji tej szczytnej idei, w większym stopniu odpowiadających dzisiejszym potrzebom.

 

Każde pokolenie musi odpowiadać sobie na nowo, czym jest dla niego patriotyzm i jak powinien się przejawiać. Inny wyraz znajdowała postawa miłości Ojczyzny podczas powstań, wojen czy okupacji, inny za mojej młodości i później, w czasach Solidarności, a jeszcze inny obecnie, w suwerennej i demokratycznej Rzeczypospolitej.

 

Jestem przekonany, że podobnie jak można było głęboko zmodernizować nasz kraj, w pełni szanując tradycję oraz zachowując mocne zakorzenienie w fundamencie narodowej historii i wartości, tak też rozumienie patriotyzmu można unowocześniać, dostosowując je do obecnej wrażliwości i oczekiwań. Mądrość oznacza tutaj szukanie równowagi między odczuwaną potrzebą zmiany a koniecznym szacunkiem dla ukształtowanego przez wieki dziedzictwa idei, wzorców i zwyczajów. Współczesny polski patriotyzm powinien łączyć w sobie dwie bardzo ważne kwestie: zrozumienie tego, skąd przychodzimy, z marzeniami i twórczym myśleniem o tym, żeby Polska była jak najbardziej nowoczesna. Modernizacja prowadzona w zgodzie z historyczną wrażliwością, z tradycjami rodzinnymi, regionalnymi czy ogólnonarodowymi, to nasza szansa na sukces.

 

Dlatego pragnę podziękować pomysłodawcom i autorom akcji „Kto ty jesteś?” za wysiłek włożony w plastyczną prezentację tej tematyki. Ufam, że Państwa projekt zachęci młodych Polaków do zastanowienia się nad tym, co to dzisiaj znaczy „być patriotą”, i że okaże się dla nich atrakcyjną propozycją. Życzę Państwu, życzę Wam, Drodzy Młodzi Przyjaciele, aby rozpoczynająca się kampania społeczna przyczyniła się do tego, abyśmy wszyscy coraz bardziej świadomie kształtowali w sobie poczucie odpowiedzialności za innych ludzi – współobywateli wolnej Ojczyzny – oraz szacunek do naszego państwa i do siebie wzajemnie.

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.