przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 12 maja 2013

List prezydenta z okazji uroczystości upamiętniającej poległych powstańców styczniowych w Tarczku

Uczestnicy
upamiętnienia poległych powstańców styczniowych
w Tarczku
 
 
 

Szanowni Przedstawiciele Władz Samorządowych i Wojewódzkich,

Szanowni Mieszkańcy Tarczka,

Droga Młodzieży!

 

Państwa zaangażowanie w upamiętnienie powstańców styczniowych najlepiej świadczy o znaczeniu, jakie w ukształtowaniu tradycji i tożsamości ziemi świętokrzyskiej odegrał rok 1863. Kiedy przyjrzymy się mapie zmagań Powstania Styczniowego, ziemia ta wyróżnia się szczególnie gęsto oznaczonymi miejscami potyczek i bitew. To właśnie w Świętokrzyskiem działały siły powstańcze naczelnika Mariana Langiewicza czy generała Józefa Hauke-Bosaka, to tutaj – pod Małogoszczem – doszło do jednej z największych i najkrwawszych batalii Powstania. Również Tarczek stał się areną powstańczych zmagań, i to dwukrotnie – w 1863 i 1864 roku. Dzięki wysiłkom gminy Pawłów i prywatnych donatorów odnowiono mogiłę poległych tu powstańców i umieszczono na niej tablicę pamiątkową. To poruszające i godne najwyższego szacunku, że mimo dystansu 150 lat, jaki dzieli nas od tamtych dramatycznych dni, dzisiejsi gospodarze tej ziemi, współcześni mieszkańcy Tarczka i całej gminy Pawłów, nie zapominają o tych, którzy poświęcili własne życie dla niepodległości Rzeczypospolitej.

 

Na temat jednej z ofiar potyczki z dnia 29 października 1863 roku możemy przeczytać: O godzinie dziewiątej rano poległ w bitwie (…) Ułan Polski około lat 25 mający, imienia i nazwiska i skąd pochodzi nie wiadomo… Ileż podobnych zapisów kryje się w księgach parafialnych Tarczka i wielu innych miejscowości! Ileż razy w historii ziemia świętokrzyska była świadkiem dramatycznych chwil najwyższej ofiary, wyrastającej z niezłomnego przywiązania do Polski. My, którzy możemy cieszyć się życiem w wolności, powinniśmy w takich dniach jak dzisiejszy bardziej niż zazwyczaj rozumieć jej wartość i cenę.

 

Ci bezimienni w większości bohaterowie walczyli o przywrócenie imienia Ojczyzny. Mimo militarnej przegranej dali Polakom poczucie, że są narodem umiejącym mierzyć się z trudnymi wyzwaniami, zdolnym do tworzenia własnego państwa i gotowym na poświęcenie dla niego. Ich ofiara stałą się cząstką naszej zbiorowej tożsamości. Tożsamości wielkiej i otwartej wspólnoty, jaką jest Polska. Raz jeszcze dziękuję Państwu za dzisiejszy akt pamięci o naszej dramatycznej historii i o ludziach, którzy nie chcieli wyrzec się pragnienia wolności.

 

Chwała poległym bohaterom Powstania Styczniowego!

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.