przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 13 maja 2013

List na V Europejskim Kongresie Gospodarczym

Szanowni Państwo!

 

Po raz kolejny gościnne Katowice stają się miejscem ważnej debaty, skupiając na sobie uwagę polskich i międzynarodowych środowisk gospodarczych. V Europejski Kongres Gospodarczy, z udziałem przedstawicieli biznesu i polityki z Europy, Afryki i Chin, stanowi świetną okazję do dyskusji na temat wyzwań w coraz bardziej zglobalizowanym świecie. Jest to również sposobność do przeanalizowania możliwości rozwoju współpracy między Polską a rynkami wschodzącymi — z reprezentowanych tu krajów oraz innych państw. Serdecznie witam zagranicznych gości i dziękuję za zainteresowanie kontaktami gospodarczymi z Polską. Polscy przedsiębiorcy i eksperci ekonomiczni doceniają wagę takiego partnerstwa.


Obecność na Kongresie przedstawicieli państw afrykańskich jest szczególnym dowodem możliwości i potrzeby zbudowania dobrych relacji gospodarczych z państwami tego kontynentu.
Jako Prezydent Rzeczypospolitej, chcę wspierać pozytywny klimat dla przedsiębiorczości w kraju i promować polskich przedsiębiorców za granicą. Liczę na to, że udział świata biznesu w wizytach dyplomatycznych ułatwi otwieranie nowych rynków dla polskich firm. Dobrym przykładem jest oficjalna wizyta w Chinach, w wyniku której możliwe stało się podniesienie rangi polsko-chińskich relacji do poziomu partnerstwa strategicznego. Także moja ostatnia wizyta we Francji, którą uznaję za bardzo udaną, przyczyni się zapewne do jeszcze intensywniejszego rozwoju współpracy gospodarczej między naszymi krajami i do umocnienia pozycji Polski w UE.


Polska, jako lider Europy Środkowo-Wschodniej, jest bramą do europejskiego rynku. Zachęcając do partnerstwa, pragniemy zarazem przyczyniać się do zmian w regulacjach gospodarczych UE, które będą służyły otwartości. Europejski rynek potrzebuje reform na rzecz wzrostu — budowania jednolitego rynku usług, liberalizacji handlu, elastycznych rozwiązań niekrępujących rozwoju.


Również Polska stoi przed dużymi wyzwaniami, związanymi z utrzymaniem dynamiki wzrostu. Kluczowe jest doskonalenie otoczenia prawnego, podatkowego i regulacyjnego dla biznesu. Nasz aktualny poziom konkurencyjności wymaga jednak zmian strukturalnych: zmniejszenia obciążeń administracyjnych, uelastycznienia rynku pracy, wprowadzenia dobrych warunków dla promocji badań i rozwoju poprzez współpracę nauki z biznesem. Jest to droga powrotu do długofalowego, wysokiego wzrostu gospodarczego nie tylko dla Polski.
Europejski Kongres Gospodarczy jest dobrym miejscem do dyskusji nad tymi sprawami. Życzę Państwu nawiązania licznych kontaktów, budujących więzi biznesowe. Życzę wspólnych inicjatyw, służących umocnieniu konkurencyjności i długotrwałego wzrostu gospodarczego. Składam wyrazy uznania za zorganizowanie tej wartościowej debaty.


Życzę Państwu owocnych obrad.
 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.