przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 3 czerwca 2013

List na uroczystości wręczenia nagrody im. Zbigniewa Herberta

Organizatorzy i Uczestnicy
uroczystości wręczenia
Międzynarodowej Nagrody Literackiej
im. Zbigniewa Herberta

 

 

Szanowni Państwo!
 
Poezja Zbigniewa Herberta odkrywa przed nami świat rzeczy i wartości, które dziś bardziej niż kiedykolwiek umknąć mogą oku. Niełatwo skupia się ono na tym, co niewielkie, niepozorne, jak oglądana w sypialni rodziców muszla, czy pilnujący swych granic kamyk. A to właśnie od nich bierze swój początek wielka opowieść o tajemnicy człowieka, o jego miejscu w przyrodzie.
 
Herbertowska wrażliwość, jego umiłowanie wolności, troska o poczucie honoru, o ludzką godność, wracają do nas dzięki jego twórczości, dzięki motywom tak uniwersalnym, że można je odnaleźć w poezji powstającej pod każdą szerokością geograficzną. Dlatego bardzo się cieszę, że istnieje Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta. Dzięki niej co roku poszerzać się będzie elitarne grono twórców, którzy wchodząc w dialog z Herbertem, wzbogacają nasze postrzeganie świata. 
 
Wręczenie Nagrody zbiegło się z obchodzonym w Polsce „Świętem Wolności”, które upamiętnia pierwsze, częściowo wolne wybory 4 czerwca 1989 roku. Idee zawarte w wierszach Zbigniewa Herberta dawały pokoleniu Solidarności wiarę, iż poza szarą rzeczywistością istnieje świat wolnej myśli, duchowe światło, moralny porządek.
 
Minęło prawie 25 lat, a drogowskazy pozostawione przez poetę potrzebne są nadal. Dziś te same wiersze mówią nam o tym, że w zagospodarowywaniu wspólnej wolności powinny nam nadal towarzyszyć uczciwość w działaniu, a także odwaga w poszukiwaniu piękna i prawdy.
 
Raz jeszcze dziękuję Państwu za wspaniałą inicjatywę uczczenia pamięci wielkiego polskiego poety. Gratuluję Laureatowi, życząc wszelkiej osobistej pomyślności.

 

Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.