przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 9 czerwca 2013

List prezydenta na uroczystościach w Koninie i Ignacewie

Organizatorzy i Uczestnicy
Uroczystych Obchodów
150. Rocznicy Powstania Styczniowego
na Ziemi Konińskiej

 

 


Pragnę serdecznie podziękować za zaproszenie do udziału w uroczystościach z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Z uznaniem witam bogaty program obchodów w Koninie i Ignacewie. Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom – na czele z władzami samorządowymi Konina, powiatu konińskiego oraz miasta i gminy Ślesin – które przyczyniły się do godnego upamiętnienia styczniowej insurekcji.

 

Obie bitwy pod Ignacewem – z 8 maja i z 9 czerwca 1863 roku – należą do ważniejszych spośród blisko 1200 potyczek Powstania Styczniowego. Z perspektywy czasu można je postrzegać jako alegoryczne odzwierciedlenie dziejów Rzeczypospolitej od schyłku XVIII aż do początku XX wieku – a więc najpierw jej upadku, a następnie zakończonych sukcesem walk o jej odrodzenie.

 

Ktoś mógłby zapytać, czemu dzisiaj poświęcamy tyle uwagi Powstaniu Styczniowemu. Plac przed ignacewską mogiłą powstańców poległych 8 maja 1863 roku to dobre miejsce, by odpowiedzieć na to pytanie. Zdobiący mogiłę okazały pomnik po raz pierwszy stanął tu w 1918 roku – jeszcze przed formalnym ogłoszeniem niepodległości – jako odważna demonstracja patriotycznych uczuć mieszkańców ziemi konińskiej. Napis na pomniku głosi: „Poległym na chwałę, żywym na otuchę”. Podobna myśl przyświecała inicjatorom i organizatorom tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu powstania 1863 roku. Są one kontynuacją międzywojennej tradycji czczenia bohaterów zmagań o naszą wolność. To także przypomnienie odwagi i determinacji tych, dla których w walce o honor i pomyślność kolejnych pokoleń Polaków żadna przeszkoda nie była zbyt trudna ani żaden przeciwnik zbyt silny.

 

Jestem przekonany, że na fundamencie historycznej zasługi, którą oddajemy zasłużonym dla naszej narodowej wspólnoty, na fundamencie prawdy o polskiej historii oraz słusznej dumy z naszych osiągnięć potrafimy, jak nasi przodkowie przed blisko stu laty, budować Polskę jako państwo bezpieczne, darzone szacunkiem i dynamicznie się rozwijające. Realizując ideał patriotyzmu nowoczesnego, patriotyzmu czasu pokoju, nie możemy jednak zapomnieć o tych, którzy, gdy nastał czas wojny, nie szczędzili Ojczyźnie ofiary majątku, rodzinnego szczęścia, zdrowia, a nawet życia.

 

Ważnym elementem naszej pamięci historycznej powinna być jej wspólnotowość. Dzisiejsze uroczystości są tego wymowną ilustracją. Dziękuję Państwu za tę patriotyczną postawę, za Państwa tu obecność. Serdecznie wszystkich pozdrawiam.

 

Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.