przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 30 czerwca 2013

List Prezydenta RP z okazji Święta Marynarki Wojennej

Pan
admirał floty Tomasz Mathea

Dowódca Marynarki Wojennej RP

 
Panie Admirale!
Żołnierze Marynarki Wojennej RP!
Szanowni Państwo!
 

Z okazji Święta Marynarki Wojennej RP składam na ręce Pana Admirała najlepsze życzenia i wyrazy szacunku dla wszystkich marynarzy. Żołnierski honor, umiłowanie Ojczyzny, odwoływanie się do wojskowych tradycji w połączeniu z kompetencją i odwagą, stanowią bezcenny kapitał Marynarki Wojennej RP.  

 

Kieruję te odświętne słowa do wszystkich związanych z Marynarką Wojenną RP – oficerów, podoficerów, marynarzy oraz pracowników, wykonujących zadania na pokładach okrętów, w podległych jednostkach brzegowych i w powietrzu. Zobacz także: Obchody Święta Marynarki Wojennej w Gdyni

 

Dzisiejsze uroczystości to przedłużenie wielowiekowej kultury żołnierskiej i bogatej tradycji Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej. Szanuję to, z jakim oddaniem pielęgnujecie tradycje, dorobek i doświadczenia wielu marynarskich pokoleń w służbie pod biało-czerwoną banderą. Wysokie oceny sojuszników dla załóg biorących udział w międzynarodowych ćwiczeniach i operacjach to dowód uznania marynarskich wysiłków oraz umiejętności.

 

Udział wydzielonych sił Marynarki Wojennej RP w operacjach natowskich udowodnił, że jesteście zdolni wykonywać najtrudniejsze zadania. Tysiące godzin na morzu, poświęcenie załóg okrętów, ludzi których łączy wielka morska pasja to wspaniała służba dla Polski. Powierzono Wam wyjątkowo odpowiedzialne zadania, które wykonujecie w sposób wzorowy.


O wysokim stopniu gotowości Marynarki Wojennej RP do wykonywania sojuszniczych zobowiązań świadczy udział w misji Obrony Przeciwminowej NATO. W morskim komponencie odpowiedzialnym za prowadzenie operacji przeciwminowych znalazły się dwa polskie okręty – niszczyciel min ORP „Czajka” oraz okręt dowodzenia siłami przeciwminowymi ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. To powód do dumy.

 

Umacniając naszą pozycję w NATO i Unii Europejskiej, potrzebujemy nowoczesnej i prężnej armii. Odpowiedzialność za Ojczyznę wymusza gotowość na różne scenariusze, nakłada konieczność ciągłego doskonalenia żołnierskiego rzemiosła na każdym szczeblu.


Mam nadzieję, że przyjęty Plan Modernizacji Marynarki Wojennej usprawni
możliwości operacyjne. Inwestycje w Marynarkę Wojenną to także silny impuls dla naszej gospodarki i ochrona naszych interesów narodowych. Od każdego żołnierza, pilota, marynarza, na każdym szczeblu będzie zależała efektywność i sprawność tej transformacji. Wierzę, że Marynarka Wojenna RP będzie w tym procesie zmian uczestniczyć, wnosząc właściwą dynamikę.


Jestem przekonany, że w niedalekiej przyszłości odczujecie pozytywne zmiany tych przedsięwzięć, które zaowocują jeszcze większą skutecznością Waszych działań.

 

Drodzy Żołnierze!

 

Życzę pomyślności i satysfakcji. Umacniajcie w sobie honor wojskowy. Wzbogacajcie żołnierskie rzemiosło w kolejne doświadczenia. Jestem dumny z Waszej pięknej służby.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.