przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 4 lipca 2013

List prezydenta na uroczystościach rocznicowych w Gibraltarze

Organizatorzy i uczestnicy uroczystych obchodów

70. rocznicy śmierci generała Władysława Sikorskiego
w Gibraltarze
 
 
Ekscelencje!
Czcigodni Weterani!
Panie i Panowie!
 
Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych na uroczyste obchody 70. rocznicy śmierci generała Władysława Sikorskiego. Ze wzruszeniem witam dzisiejszą ceremonię odsłonięcia nowego pomnika Premiera Rządu Polskiego na Uchodźstwie i Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych oraz Jego współpracowników – ofiar katastrofy gibraltarskiej.
 
Generał Sikorski w najtrudniejszych latach drugiej wojny światowej niestrudzenie działał na rzecz odzyskania przez Polaków własnego suwerennego państwa.  Przemierzał ogromne obszary, od azjatyckiego Bliskiego Wschodu przez afrykański Tobruk po Amerykę. Kres Jego ziemskiej drogi nastąpił tutaj, w najdalej na południe wysuniętym miejscu Europy.
 
Generał Sikorski był wybitnym polskim mężem stanu i, w moim głębokim przekonaniu, należał także do najznakomitszych przywódców koalicji antyniemieckiej. Zawsze miał przed oczami wspólny cel sprzymierzonych, którym było oswobodzenie Europy spod władzy totalitarnego reżimu hitlerowskiego. W Jego koncepcjach politycznych i aktywności dyplomatycznej sprawa niepodległości Rzeczypospolitej nie miała charakteru partykularnego, lecz wiązała się ściśle z dążeniem do przywrócenia w Europie porządku demokratycznego oraz poszanowania praw wszystkich narodów i każdego człowieka.
 
Uniwersalny wymiar myśli i działalności generała Sikorskiego ze szczególną wyrazistością jawi się nam dzisiaj, kiedy wszyscy tworzymy społeczność Unii Europejskiej. Jestem przekonany, że związek polskiego patriotyzmu z ideą europejską, którego Generał był orędownikiem, nie tylko zachowuje, lecz nawet zyskuje coraz większą aktualność. Tym większą satysfakcję budzi obecne godne upamiętnienie najwyższej ofiary, jaką generał Sikorski poniósł w służbie naszej Ojczyzny i całego wolnego świata.
 
W imieniu mojego narodu pragnę z serca podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego pomnika. Wyrazy wdzięczności kieruję zwłaszcza pod adresem władz Gibraltaru, które umożliwiły usytuowanie go w tak godnym i szczególnym miejscu. Niechaj od dziś wysunięty cypel Europa Point symbolicznie wskazuje na te najwyższe wartości, które są nam wspólne: wolność i braterstwo.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.