przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 27 lipca 2013

List na X Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”

Organizatorzy, Wykonawcy i Publiczność
X Festiwalu Piosenki Poetyckiej
im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”

 


Szanowni Państwo!

 

Z wielka satysfakcją objąłem honorowy patronat nad jubileuszowym X Festiwalem Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”. Wspominamy z wdzięcznością i szacunkiem tego wyjątkowego Twórcę. Jego refleksyjne nasycone uczuciem poezje były i nadal są dla milinów Polaków, także dla mnie, utworami bardzo ważnymi. Przywołują wspomnienia z okresu pokojowej walki Solidarności i nadziei na to, że runą mury totalitarnego zniewolenia. To, że ostatecznie runęły, jest również dziełem Jacka Kaczmarskiego. Nie tylko jako budzącego sumienia liryka, erudyty rozmiłowanego w kulturze polskiej. Także jako dziennikarza Radia Wolna Europa i artysty, który podczas przymusowej emigracji w czasie stanu wojennego skutecznie wspierał opozycję demokratyczną.

 

Dziesiąta edycja Festiwalu potwierdza ponadczasową wartość muzyczno-literacką oraz niesłabnącą popularność pieśni autora Obławy. Gratulując organizatorom „Nadziei”, w sposób szczególny pragnę podziękować Państwu za nadanie temu wydarzeniu formuły, która angażuje zwłaszcza młodych wielbicieli talentu Jacka Kaczmarskiego. Projekcje i konkurs wiedzy na temat Jego życia i bogatej twórczości, obejmującej przecież i powieść, publicystykę i dramat, pomogą utrwalić tę wybitną postać w pamięci naszej i przyszłych pokoleń. Zwłaszcza jednak dostrzegam życzliwe otwarcie na wszystkich, którzy, stanąwszy w festiwalowe szranki, chcą zaprezentować własne interpretacje utworów poety. To dla mnie bardzo cenne, że wciąż są chętnie wykonywane przez miłośników piosenki literackiej, że budzą tak żywy oddźwięk w sercach słuchaczy, że są ważne i potrzebne. Niech nagroda, którą – wraz z serdecznymi gratulacjami – przekazuję laureatowi tegorocznej „Nadziei”, będzie wyrazem uznania dla umiejętności oraz dla odwagi i dojrzałości, jakich potrzeba by publicznie mierzyć się z repertuarem patrona Festiwalu.

 

Życzę wszystkim Państwu, by spotkanie z pieśniami Jacka Kaczmarskiego przyniosło wiele głębokich przeżyć artystycznych i zachęcało do obywatelskiej aktywności w wolnej Polsce, której On, niezapomniany Bard Wolności, poświęcił całe życie.

 

Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.