przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 4 sierpnia 2013

List z okazji rajdu „Po kamienistej drodze – Pęcice”

Organizatorzy i Uczestnicy

47. Rajdu Turystyczno-Krajoznawczego

„Po kamienistej drodze – Pęcice”

 

Szanowny Panie Wójcie!

Drodzy Członkowie PTTK i Mieszkańcy Pęcic!

Żołnierze Rzeczypospolitej i Harcerze!

 

a przede wszystkim

Wielce Szanowni Kombatanci!

 

 

Dzisiaj, jak co roku, przed mauzoleum w pęcickim parku do apelu wzywani są polegli i pochowani tu powstańcy warszawscy – żołnierze, sanitariuszki i harcerze. Kiedy wybiła godzina „W”, stanęli do walki z niemieckim okupantem. Ich heroiczny zapał nie mógł zastąpić brakującego uzbrojenia. Wraz z kilkuset towarzyszami broni zmuszeni byli opuścić stolicę, aby w Lasach Chojnowskich dozbroić się, przegrupować i powrócić do walczącej Warszawy. Jednak dla nich chwila największej próby nadeszła tutaj, pod Pęcicami. Wyszli z niej zwyciężeni, lecz nie pokonani. Wszyscy do końca wytrwali w wierności wojskowej przysiędze oraz harcerskiemu Przyrzeczeniu, okrywając się chwałą obrońców Ojczyzny.

 

Dlatego pamięć o nich wciąż trwa. Nadal rozbrzmiewają słowa modlitw w ich intencji. Mimo, iż od tamtych wydarzeń oddziela nas prawie siedem dziesięcioleci, u stóp pęcickiego monumentu rozbrzmiewają patriotyczne pieśni, składane są świeże kwiaty i znicze.

 

Dziękuję wszystkim, którzy ów płomień pamięci podtrzymują. W sposób szczególny dziękuję członkom i sympatykom Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, organizatorom oraz uczestnikom odbywających się już od lat 60-tych Rajdów Turystyczno-Krajoznawczych „Po kamienistej drodze – Pęcice”. Rajd ten odegrał ważną rolę w okresie zniewolenia komunistycznego – umacniając ducha patriotycznego, uświadamiając, jak wiele innych, skazanych na zapomnienie miejsc walki i męczeństwa czekało wówczas na godne uczczenie.


Ufam, że również w nadchodzących latach Rajd będzie gromadził licznych uczestników, jednocząc ich w hołdzie dla bohaterów Powstania Warszawskiego.

 

Cześć Poległym!

 

Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.