przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 14 sierpnia 2013

List prezydenta z okazji obchodów 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Organizatorzy i Uczestnicy obchodów

                                                                                  93. rocznicy Bitwy Warszawskiej

                                                                                  w Markach

 
 
 
Panie i Panowie!
 

Spotykają się Państwo w tym szczególnym dniu, by oddać cześć bohaterom 1920 roku –obrońcom naszej Ojczyzny. Pamiętamy, że wielu z nich w walkach stoczonych właśnie tu, w rejonie Marek, zapłaciło najwyższą cenę – cenę życia.

 

Z tamtych sierpniowych dni czerpiemy do dzisiaj siłę i narodową energię. Zwycięska wojna z bolszewikami stała się prawdziwym aktem założycielskim odrodzonej niepodległości. Miała wielki wpływ na kształtowanie się nowoczesnej tożsamości naszego narodu. Była też kolejnym świadectwem wkładu Polski w dzieło obrony zasad suwerenności narodów i ich prawa do wolności.

 

Dlatego też dzień 15 sierpnia obchodzono w II Rzeczypospolitej jako Święto Żołnierza Polskiego, a w wolnej Polsce ustanowiono go Świętem Wojska Polskiego. Jest dla mnie wielką radością, że mimo wielu lat komunistycznego zakłamywania historii i deprecjonowania tradycji II Rzeczypospolitej Polacy przywracają tamtym wydarzeniom należne miejsce w zbiorowej pamięci narodu. Towarzyszy temu restytucja pamiątek roku 1920, tak jak stało się to w Państwa mieście. Wszystkim, którzy przyczynili się do urzeczywistnienia tego patriotycznego dzieła i odbudowy pomnika Żołnierzy 1920 roku,  z serca dziękuję.

 

Bohaterskim żołnierzom Wojska Polskiego, którzy znaleźli tutaj miejsce wiecznego spoczynku, należy się pamięć i hołd od nas, potomnych. Ale może w jeszcze większym stopniu winniśmy im wierność wobec tych wartości, za które oddali oni swoje życie. Niech zatem dzisiejsza uroczystość, a także to miejsce pamięci będą źródłem inspiracji do działań na rzecz wspólnego dobra, któremu na imię Polska.

 

Jako prezydent i zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej pragnę podziękować uczestnikom dzisiejszych uroczystości oraz wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do ich zorganizowania. Polkom i Polakom życzę, by dzisiejszy dzień był dla wszystkich świętem patriotyzmu, dumy i radości.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.