przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 15 sierpnia 2013

List prezydenta z okazji obchodów 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystych obchodów

93. rocznicy Bitwy Warszawskiej

w Radzyminie
 
 

Szanowny Panie Burmistrzu!

Szanowni Państwo!

 

Obchodzimy 93. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Wśród wielu zmagań i triumfów polskiego oręża zajmuje ona miejsce szczególne w naszej historii.

 

Tutaj, na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku, składamy hołd wszystkim, którzy w chwili śmiertelnego zagrożenia z odwagą i poświęceniem stanęli do walki za Ojczyznę. Pamiętamy, że u źródeł tego militarnego sukcesu stały także solidarność i ofiarność całego polskiego społeczeństwa, które w tym dramatycznym czasie porzuciło spory i urazy. Ponad nie postawiono rację stanu, dobro wspólnej Ojczyzny. Już w 1918 roku Józef Piłsudski nawoływał, że odzyskanie niepodległości to największa, najdonioślejsza przemiana, jaka w życiu narodu może nastąpić. Przemiana, w konsekwencji której powinno się zapomnieć o przeszłości (…).

 

Rok 1920 był odpowiedzią na ten przejmujący apel. Służba dla Rzeczypospolitej ponad wszelkimi podziałami stała się ważniejsza niż jakiekolwiek różnice. Bez uświadomienia sobie tego faktu trudno zrozumieć fenomen sierpniowego zwycięstwa. Warto, byśmy również dzisiaj – w czasach pokoju i bezpiecznych granic, ale też nowych wyzwań – pamiętali o tym wielkim patriotycznym przesłaniu.

 

Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej zadecydowało o losie Polski i biegu europejskiej historii. Radzymin na zawsze pozostanie symbolem tego triumfu. Przypomina o tym jedna z tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, a także obchodzone 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego.

 

Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych RP pragnę dzisiaj przywołać bohaterstwo wszystkich polskich żołnierzy, którzy w ciągu wieków walczyli za Ojczyznę, ich poszanowanie przysięgi i oddanie Rzeczypospolitej – jako wskazówkę, jak należy kochać Polskę, jak dla niej walczyć i pracować.

 

Składam Państwu wyrazy uznania za kultywowanie pamięci o obrońcach naszej wolności, o bohaterskich żołnierzach i pełnych poświęceniach cywilach z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Dziękuję władzom samorządowym i mieszkańcom Radzymina za pielęgnowanie tej chlubnej dziejowej spuścizny.

 

Razem z Państwem składam hołd wszystkim znanym i wszystkim bezimiennym bohaterom naszej historii. Cześć Ich pamięci! 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.