przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 25 sierpnia 2013

List na uroczystościach obchodów rocznicy Bitwy pod Komarowem

Uczestnicy

obchodów 93. rocznicy
Bitwy pod Komarowem
Komarów-Osada
 
 
W całej bolesnej historii Polski wieku XX jednym z najtrudniejszych, ale i najbardziej bohaterskich wydarzeń  była wojna polsko-bolszewicka 1920 roku.
 
Państwo polskie, dopiero co odrodzone z niewoli, kosztem ogromnych ofiar odepchnęło najeźdźcę. Oficerowie, żołnierze, młodzi ochotnicy nie mogli pogodzić się z myślą, że wyśniona przez pokolenia Rzeczpospolita raz jeszcze miałaby zostać wymazana z mapy Europy. Ich przesłanie pozostaje ważne także obecnie, w zupełnie innych okolicznościach. Ojczyzna jest dziś bezpieczna. Ale szacunek dla własnego państwa, świadomość, że jest ono wartością nam wszystkim wspólną i najważniejszą – pozostaje także naszym zobowiązaniem. Odpowiedzialność wobec własnego kraju możemy okazywać na różne sposoby: budując międzynarodową pozycję Polski, rozwijając jej potencjał, dbając o jej dobre imię. Wśród przejawów współczesnego patriotyzmu jest także przekazywanie z pokolenia na pokolenie pamięci o najważniejszych wydarzeniach przeszłości. Tylko w ten sposób tożsamość naszego narodu kształtuje się i umacnia. To zadania dla nas wszystkich. Silna Rzeczpospolita to konieczność nie tylko na czas trudny, na czas walki z bronią w ręku. Silna Rzeczpospolita potrzebna jest nam na co dzień, byśmy mogli prawdziwie cieszyć się wolnością w polskim domu i by tej wolności nigdy nie zabrakło.
 
Dzisiejsza uroczystość w Wolicy Śniatyckiej upamiętnia zmagania polskich żołnierzy w bitwie stoczonej tu w sierpniu 1920 roku. Zwycięstwo pod Komarowem, odniesione przez oddziały 1. Dywizji Jazdy Wojska Polskiego nad I Armią Konną Siemiona Budionnego miało ogromne znaczenie dla losów całej wojny. To także tutaj, obok Ossowa i Radzymina, bohaterstwo i poświęcenie polskiego żołnierza zatrzymało pochód na Zachód armii bolszewickiej Rosji i obroniło naszą odzyskaną niepodległość.
 
Za ten wysiłek pamięci serdecznie wszystkim Państwu dziękuję. Dziękuję władzom gminy Komarów-Osada, mieszkańcom oraz działaczom Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem” za tak wielkie zaangażowanie w rokroczne obchody rozegranej tutaj bitwy.
 
Wielu polskich żołnierzy walczących w tamte sierpniowe dni na tych polach oddało Ojczyźnie własne życie. Chylimy dziś przed nimi czoła. Cześć Bohaterom Bitwy pod Komarowem!
 
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.