przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 25 sierpnia 2013

List prezydenta na Dożynkach Województwa Śląskiego

Uczestnicy i Organizatorzy

XIV Dożynek Województwa Śląskiego
w Bieruniu
 
 
Szanowny Panie Marszałku!
Ekscelencjo, Księże Arcybiskupie!
Szanowny Panie Burmistrzu!
Drodzy Rolnicy!
 
Serdecznie pozdrawiam zgromadzonych w Bieruniu na uroczystości Dożynek Województwa Śląskiego. Słowa szczególnych pozdrowień kieruję do wszystkich rolników Górnego Śląska. Dożynki, zwane tutaj „żniwnem” albo „żniwniokiem”, to podniosłe i radosne święto dziękczynienia za zebrane plony, to podsumowanie wielu miesięcy rolniczego trudu. Owocem Państwa pracy jest chleb: codzienny pokarm człowieka; symbol urodzaju, sytości i dostatku. Składam Państwu serdeczne podziękowanie za to, że dzięki Wam nie będzie go brakowało na polskich stołach. Dziękuję za trud włożony w całoroczne gospodarowanie i w zbiory.
 
Utarło się, że województwo śląskie jest kojarzone przede wszystkim z górnictwem i ciężkim przemysłem, a przecież tutejsze rolnictwo jest także ważnym czynnikiem rozwoju regionu. Oryginalne i ciekawe są tradycje wiejskie Górnego Śląska, tak pięknie symbolizowane np. przez zwyczaj plecenia dożynkowych koron kłosowych. W takie dni, jak dziś, warto pamiętać, że to co rodzime i oryginalne powinniśmy otaczać szczególną ochroną, aby przekazać to dziedzictwo następnym pokoleniom. Bo tylko wspólnota i solidarność może zapewnić rozwój i nowoczesność naszego kraju. Dlatego wysoko cenię, że śląscy rolnicy potrafią znakomicie łączyć troskę o historyczne dziedzictwo z podejmowaniem najbardziej ambitnych wyzwań współczesności. Obok produkcji rolnej, przywiązują Państwo dużą wagę do rozwoju lokalnej infrastruktury, przetwórstwa żywności, usług agroturystycznych czy przestrzeni inwestycyjnej. Świadectwem tego jest m.in. Program Odnowy Wsi Województwa Śląskiego, służący integracji lokalnych wspólnot i wspieraniu społecznych inicjatyw. Składam Państwu wyrazy uznania za wszystkie osiągnięcia, wyrosłe ze śląskiej tradycji, gospodarności i przedsiębiorczości.
 
Życzę wszystkim śląskim rolnikom i mieszkańcom śląskich wsi, by praca na roli i przysparzanie ludziom darów natury były dla Was źródłem dostatku, spełnienia i satysfakcji. Życzę obfitych plonów i pełnych spichlerzy. Proszę przyjąć życzenia wszelkiej pomyślności i udanej dożynkowej zabawy. Szczęść Boże!
 
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.