przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 23 sierpnia 2013

List prezydenta z okazji XXV Zjazdu Kawalerzystów II RP w Grudziądzu

Organizatorzy i Uczestnicy

XXV Zjazdu Kawalerzystów

II Rzeczypospolitej Polskiej

w Grudziądzu

 
 
 

Szanowni Przedstawiciele Władz Samorządowych!

Wielce Szanowni Kombatanci!

Drodzy Państwo!

 

Z prawdziwą satysfakcją objąłem honorowy patronat nad jubileuszowym, XXV Zjazdem Kawalerzystów II Rzeczypospolitej Polskiej. Najserdeczniej pozdrawiam organizatorów i uczestników tego wydarzenia – przede wszystkim kawalerzystów z kraju i zagranicy wraz z rodzinami, a także przybyłych do Grudziądza miłośników formacji, której sukcesy wielokrotnie rozstrzygały o losach naszego narodu. Spotykają się Państwo w mieście, w którym stacjonował 18 Pułk Ułanów Pomorskich i w którym miało swoją siedzibę Centrum Wyszkolenia Kawalerii. To właśnie w jego murach zyskali umiejętności i uformowali swoje charaktery dowódcy, którzy podczas II wojny światowej zapisali ostatni, bohaterski rozdział w dziejach polskiej jazdy. To także tutaj, w Grudziądzu, w sposób szczególny pielęgnowana jest pamięć o dawnej elicie naszego wojska.

 

To wielka radość dla Prezydenta Rzeczypospolitej i zwierzchnika Sił Zbrojnych RP móc przekazać wyrazy szacunku środowisku byłych kawalerzystów. Doroczne uroczystości w Grudziądzu są przypomnieniem kawaleryjskiego etosu męstwa i honoru, wielkiego zaszczytu, jakim była służba w formacji o tak świetnych tradycjach. Jestem szczerze ujęty energią grup rekonstrukcyjnych, dzięki którym na nowo ożywają w naszej pamięci batalistyczne sceny, utrwalone w literaturze i sztukach plastycznych. Kiedy podczas defilady i pokazów na Nadwiślańskich Błoniach podziwiamy groźne piękno kawaleryjskich oddziałów, staje przed naszymi oczami dawna Rzeczpospolita – silna ofiarnością i odwagą swych żołnierzy.

 

Dzisiaj warunki i sposoby prowadzenia działań zbrojnych znacznie różnią się od tych sprzed lat. Jednak tak jak niegdyś, tak i obecnie najcenniejsze są ludzkie umiejętności, niezłomność charakteru i determinacja w dążeniu do wyznaczonego celu. Dlatego też z uznaniem witam wszelkie inicjatywy podtrzymujące tradycje polskiej kawalerii. Trudno bowiem o wspanialsze źródło dumy i inspiracji dla wszystkich, którzy zabiegają o bezpieczeństwo i stabilną pozycję międzynarodową współczesnej Polski – zarówno dla wykonujących zawód związany z obronnością, jak i dla budujących pomyślną przyszłość naszego kraju w innych dziedzinach.

 

Życzę Państwu, aby XXV Zjazd Kawalerzystów II RP upłynął w dobrej atmosferze oraz by w jak największym stopniu przyczynił się do popularyzacji wiedzy o dziejach polskiego oręża, postaw patriotycznych i obywatelskich, a także kultury jeździeckiej. Raz jeszcze serdecznie Państwa pozdrawiam.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.