przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 1 września 2013

List prezydenta do uczniów i nauczycieli

Prezydent Bronisław Komorowski

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie!
 

„Zadaniem wszystkich nauk szlachetnych jest odciągać człowieka od zła i kierować jego umysł
ku większej doskonałości”. Chciałbym, by ta myśl Mikołaja Kopernika, wielkiego uczonego polskiego, który zmienił wiedzę o świecie i odważył się bronić swoich poglądów, stała się inspiracją dla wszystkich, którzy dziś uczestniczą w uroczystych inauguracjach roku szkolnego w całej Polsce.  

 

Początek roku szkolnego to zawsze dzień pełen emocji, nadziei i oczekiwań. Jest to dzień podjęcia nowych obowiązków, które dla każdego ucznia, nauczyciela, rodzica, są kolejną próbą dojrzałości i odpowiedzialności. Łatwiej podjąć to wielkie wyzwanie ze świadomością, że wiedza i wykształcenie są drogą do tego, by stawać się lepszym. Oraz do tego, by naprawdę być wolnym.

 

Ze szczególną serdecznością zwracam się do pierwszoklasistów. Życzę, by szkoła okazała się dla Was wspaniałym doświadczeniem zdobywania wiedzy i nowych przyjaciół. Tym, którzy powracają do szkół po słonecznych wakacjach, życzę, by dalej rozwijali swoje pasje, pokonywali trudności i nabierali wiary w swoje siły. Wszystkich uczniów zachęcam do tego, by poznając nowe technologie, nowe sposoby zdobywania wiedzy i komunikowania się, nie stracili zachwytu nad tajemnicami przyrody. Zachęcam Was do uprawiania sportów i do wspólnego poznawania Polski, która jest wspaniałym krajem. Wkrótce to Wy będziecie za niego odpowiedzialni.

 
Drodzy Nauczyciele!
 

Dziękuję Państwu za podjęcie ważnego zadania, jakim jest wykształcenie i wychowanie młodego pokolenia Polaków. Szanuję ogromnie nauczycielskie powołanie i z nostalgią wspominam czasy, gdy stawałem naprzeciw uczniów wiedząc, jak wiele ode mnie oczekują. Wiem, że Państwa praca wymaga wiele cierpliwości i wielu wyrzeczeń. Słucham też, jeżdżąc po kraju, Waszych opinii o programie i systemie polskiej edukacji. Mamy sukcesy i powody do dumy, lecz – jak w każdej z dziedzin wspólnego życia – nadal wiele do zrobienia. Pokładam wiele nadziei we współpracy rodziców ze szkołą, w budowaniu więzi, na których opiera się odpowiedzialne obywatelskie społeczeństwo. Mam pełną świadomość, że jakość edukacji jest jednym z istotnych elementów „Dobrego klimatu dla rodziny”. Do tworzenia tego klimatu konsekwentnie zachęcam samorządy – by chronić polski system szkolnictwa przed skutkami kryzysu demograficznego oraz by podnosząc jakość edukacji i opieki na dziećmi, zachęcać Polaków do zakładania rodzin.  

 

Dzieło Mikołaja Kopernika, którego Rok obchodzimy, ugruntowało w naszej kulturze ścisłą więź między zdobywaniem wiedzy, a poczuciem wolności. Niezależność myślenia prowadziła przez stulecia do ważnych przemian politycznych w Europie. Jednym z najważniejszych przeobrażeń współczesnego świata jest polska transformacja, wielkie dzieło „Solidarności” zapoczątkowane podczas pamiętnych strajków sierpniowych. Od roku 1989 Polska znów jest suwerennym państwem i wolnym krajem.

 

W roku 2014 obchodzić będziemy rocznice wielu ważnych wydarzeń. Dlatego zwracam się do społeczności polskich szkół z apelem: uczcijmy je razem!  Zachęcam wszystkich do wspólnego przeżywania tych rocznic – i dzielenia się pomysłami i odświętnym nastrojem. Wspólnie zastanówmy się nad znaczeniem wydarzeń tak odmiennych, jak czyn legionowy, utworzenie państwa podziemnego, wybuch powstania warszawskiego czy wybory 4 czerwca 1989 roku. Łączy je przecież polskie pragnienie wolności.

 

Znać drogę własnego kraju do wolności to umieć z niej korzystać i jej bronić. To ważna lekcja, może najważniejsza w życiu.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.