przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 8 września 2013

List do uczestników Dożynek Diecezji Ełckiej

Organizatorzy i Uczestnicy
Dożynek Diecezji Ełckiej
w Wieliczkach

 

Drodzy Rolnicy!
Ekscelencjo, Księże Biskupie! Księże Proboszczu!
Szanowny Panie Wójcie!
Mieszkańcy Wieliczek i Ziemi Diecezji Ełckiej!

 

Ta ziemia, która jest warsztatem Państwa pracy, miejscem budowania wspólnoty, za troskę odpłaca pięknym plonem. Ale zaniedbana, może stać się ziemią jałową. Tak jest i z wiarą.  Myślę, że jest tak również z patriotyzmem. Dziękuję Państwu za troskę o smak polskiego chleba, która jest jego szczerym wyrazem. Państwa ciężka praca jest powodem do dumy dla Państwa i Państwa rodzin.

 

Ziemia Diecezji Ełckiej, którą znam długo, zachwyca nie tylko swoim pięknem, ale również przywiązaniem do tradycji, które Państwo wytrwale pielęgnują. Symbolem przywiązania do korzeni są wspaniałe wieńce dożynkowe, których sploty łączą pokolenia. Ufam, że młodzi polscy rolnicy Diecezji Ełckiej dzięki takim spotkaniom jak dzisiejsze, mają szansę poznać swoją siłę i tożsamość.

 

Jestem zbudowany tym, jak starannie przekazują Państwo Waszym dzieciom nie tylko ziemię, ale też sens i godność rolniczej pracy, o której tyle pięknych słów powiedział nasz wielki papież, Jan Paweł II.

 

Jestem dumny z wysiłków, jakie podejmują Państwo, by sprostać wyzwaniom nowoczesności. Jestem też poruszony tym, jak mądrze łączą Państwo modernizację z szacunkiem dla tradycji i kultury. Przed nami pozostało wiele wyzwań. Musimy i na wsi tworzyć nowe miejsca pracy. Musimy i na wsi mądrze wykorzystać środki z Unii Europejskiej – by każda zainwestowana złotówka służyła rozwojowi Polski i stwarzała szanse dla kolejnych pokoleń. Musimy jednak pamiętać o wspólnocie i solidarności z tymi, którzy potrzebują wsparcia i nadziei.

 

Dziękuję Ekscelencji Biskupowi Jerzemu Mazurowi i Księdzu Proboszczowi Antoniemu Sawickiemu za udział w zorganizowaniu dzisiejszego Święta, za wytrwałą pracę duszpasterską i wspieranie rolników Ziemi Diecezji Ełckiej. Panu Wójtowi, życzę wielu sukcesów i wdzięczności obywateli za Pańską pracę. Życzę wszystkim zebranym, by ten najpiękniejszy dzień w roku każdego rolnika i każdego, kto umiłował kulturę polskiej wsi, na długo pozostał w pamięci.

 

Szczęść Boże polskim rolnikom!
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.