przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 8 września 2013

List do uczestników Dożynek Dolnośląskich

Organizatorzy i Uczestnicy
Dożynek Dolnośląskich
w Juszczynie koło Środy Śląskiej

 

Drodzy Rolnicy!
Szanowni Państwo!

 

Dolny Śląsk jest ziemią szczególnie mi bliską. Ze Środy do mojego rodzinnego miasta – Oborników Śląskich – jest niespełna 40 kilometrów. Czuję radość obserwując rozwój tego regionu. Nie byłby on możliwy bez wolności. Zwycięstwo polskiej „Solidarności” dało nam możliwość decydowania o własnym losie.

 

W tym zwycięstwie mieli ważny udział polscy rolnicy. Naszej wspólnej drodze do wolności błogosławił papież Jan Paweł II, który niestrudzenie podkreślał godność rolniczej pracy, która pozostaje w ścisłej więzi z dziełem Stwórcy.

 

Odkąd Rzeczpospolita Polska jest znów suwerennym krajem, wytrwale modernizują Państwo swoje gospodarstwa, modernizują dolnośląską wieś i podnoszą jej konkurencyjność. Dzięki Wam, drodzy uczestnicy dzisiejszego święta, jest to kraina wytężonej, ale owocnej pracy.

 

Wszyscy jesteśmy dumni z tegorocznych zbiorów i z dotychczasowych dokonań, ale też wiemy, że czeka nas wiele wyzwań. Sprostanie im jest niezbędne dla podniesienia jakości życia kolejnych pokoleń. Mamy wykształconą młodzież pełną inwencji i otwartą na nowoczesność.

 

Mamy coraz lepszą infrastrukturę. Mamy środki z Unii Europejskiej, które musimy mądrze zagospodarować. Potrzeba nam wspólnego wysiłku i zgodnego wypracowania strategii, aby tworzyć nowe miejsca pracy i osiągnąć samodzielność finansową polskich gospodarstw.

 

Ogromnie cenię Państwa działania, Państwa odpowiedzialność za ziemię i za smak polskiego chleba. Cenię także pielęgnowanie przez Państwa najpiękniejszych polskich tradycji, o których przypominają wspaniałe wieńce dożynkowe, które dziś przynieśli Państwo ze sobą. Wdzięczność rolnikom oraz szacunek dla owoców Waszej pracy jest patriotycznym zobowiązaniem wszystkich obywateli.

 

Życzę, by Dolnośląskie Święto Plonów było wielkim, wspólnym przeżyciem, niosącym dumę z własnej pracy! Szczęść Boże polskim rolnikom!
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.