przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 15 września 2013

List na obchodach 500-lecia Kowar

Uczestnicy
Uroczystej Akademii
w ramach obchodów
500-lecia Miasta Kowary

 

 

Szanowny Panie Burmistrzu!
Szanowni Mieszkańcy!
Szanowni Państwo!

 

Dziś świętujemy 500-lecie nadania Kowarom przywileju lokacyjnego. Dziękujemy pokoleniom, które uczyniły to miasto wyjątkowym. Dziękujemy Mieszkańcom i Władzom za imponującą pracę na rzecz społeczności lokalnej. Jest ona powodem do dumy, a zarazem przejawem szczerego patriotyzmu. Z okazji pięknego jubileuszu przekazuję Państwu wyrazy uznania i szacunku.

 

Akademia przypomina nam o czasach powstania Kowar związanych z panowaniem na Śląsku dynastii Piastów. O późniejszym nadaniu praw miejskich przez Władysława Jagiellończyka – króla Czech i Węgier oraz brata królów Polski. O górnictwie i tkactwie, które na przestrzeni lat budowały tradycję miasta. Dziś bogata historia ma swoje odzwierciedlenie w jego kolejnej wizytówce – pięknych zabytkach. Niezwykła starówka, kopalnie, sztolnie czy też współczesny Park Miniatur to miejsca, które stanowią zaproszenie dla turystów.

 

Współczesne Kowary imponują przedsiębiorczością mieszkańców. Jej przejawem jest mądre wykorzystywanie środków z Unii Europejskiej m.in. na rewitalizację oraz programy z zakresu ochrony zdrowia. Te pieniądze to szansa na podniesienie jakości życia mieszkańców. Cieszę się, że miasto dba także o współpracę transgraniczną z czeskim Vrchlabí. Integracja Europy to troska o wspólnotę regionalną i bliskie stosunki z sąsiadami. Z satysfakcją obserwuję rozwój tych relacji.

 

Przez ostatnie dni wpisywali się Państwo do pamiątkowego zwoju – wiadomości dla kolejnych pokoleń mieszkańców. Potomni oprócz tego listu otrzymają coś znacznie cenniejszego – jeszcze piękniejsze i nowocześniejsze miasto, które będzie wynikiem Państwa działań. Przyszłość Kowar, tak jak i Polski, zależy od naszej wspólnej pracy. Dziś wspólnie tworzymy historię.

 

Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.