Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 15 września 2013

List na dożynkach w Solecznikach na Litwie

Uczestnicy

„Dożynek 2013”
w Solecznikach na Litwie
 
Szanowny Panie Merze!
Drodzy Rodacy!
 
Na solecznickim pomniku Adama Mickiewicza widnieje słynne wezwanie wieszcza: Miej serce i patrzaj w serce. Soleczniccy gospodarze kierują się tymi słowami na co dzień. Przez cały rok wkładają w uprawę tutejszej ziemi swoje serce i swój wielki trud – a ona odwdzięcza się wspaniałymi plonami. Dziś dziękują Państwo Opatrzności za tegoroczne zbiory. Państwu zaś należą się serdeczne podziękowania za miłość do tej ziemi i za całoroczne staranie, by wydawała ona plon obfity. Z całego serca to czynię.
 
Wielką Państwa zasługą jest to, że tu, w Solecznikach, wciąż słychać naszą piękną mowę, że z żarliwością pielęgnują Państwo przywiązanie do polskiego języka i obyczaju. Z radością i wzruszeniem myślę o polskim Gimnazjum imienia Jana Śniadeckiego, o Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”, o stojących na półkach solecznickiej biblioteki polskich książkach. Podczas uroczystości dożynkowych będzie można obejrzeć regionalne stroje, wieńce dożynkowe i wyroby rzemiosła. W tych wszystkich zachowanych zwyczajach i dziełach ludzkiej ręki przejawia się Państwa wierność tradycji ojców i dziadów. Wierność budząca mój podziw, szacunek i wdzięczność.
 
Wiem, że mieszkańcy Solecznik są ludźmi otwartymi, świadomymi nadgranicznego położenia swojego regionu.  Wynikająca z tego różnorodność jest widoczna także w programie Dożynek. Kultura i piękne tradycje pozwalają przekraczać granice i łączyć ludzi ponad nimi. Stanowią skarbnicę wartości, wokół których buduje się dialog i wzajemne zrozumienie w Europie. Jest ono bardzo potrzebne, także w relacjach między Polską i Litwą, które, mając w historii tak wielu wspólnych bohaterów, dzisiaj jako członkowie Unii Europejskiej i sojusznicy w ramach NATO podążają w tym samym kierunku. Cieszę się, że wysiłki lokalnych władz zmierzające do budowania w Solecznikach atmosfery dialogu, międzynarodowej współpracy porozumienia w duchu europejskich wartości spotykają się z szerokim uznaniem, także na europejskim szczeblu. Z satysfakcją widzę, jak mniejszość polska potrafi odnaleźć swoje miejsce na Litwie i we wspólnej Europie.
 
Życzę Państwu i Państwa bliskim, wszystkim mieszkańcom regionu solecznickiego, wspaniałego święta, wiele radości i wzajemnej życzliwości. Szczęść Boże!

 
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu