przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 16 września 2013

List prezydenta na II Kongresie "Obywatel Senior"

Uczestnicy
II Kongresu „Obywatel Senior”
Park Śląski w Chorzowie


Szanowni Państwo!

 

Cieszę się, że już drugi raz odbywa się spotkanie, w ramach którego jest czas nie tylko na wymianę doświadczeń związanych z ważnymi dla Państwa sprawami, lecz także na dyskusję z przedstawicielami samorządu i politykami nad kwestiami dotyczącymi aktywności osób starszych w życiu obywatelskim oraz budowy środowiska przyjaznego seniorom. Serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam.

 

Przemiany ustrojowe i gospodarcze Polski po roku 1989 zmieniły obraz naszego kraju i mogą napawać nas dumą. Ważnym ich uzupełnieniem stały się zmiany społeczne, które odegrały istotną rolę w budowaniu wspólnot lokalnych i przyniosły rozkwit inicjatyw obywatelskich. Państwa spotkanie znakomicie wpisuje się w te procesy, a jego tematyka odnosi się do zjawisk, które wpływają i z pewnością będą wpływać na życie społeczne w Polsce. Bardzo mi zależy na zrozumieniu – przez różnorodne środowiska, administrację, obywateli – obecnych przemian demograficznych, ich znaczenia dla gospodarki, dla rodzin i całego społeczeństwa.

 

Ufam, że dzięki aktywnemu zaangażowaniu uczestników Kongres „Obywatel Senior” stanie się platformą dzielenia się dobrymi praktykami w zakresie włączania się seniorów w życie społeczne, zarówno na rzecz osób będących w podobnym wieku i połączonych wspólnotą doświadczeń, lecz także na rzecz różnych generacji, co służy budowie mostów porozumienia pomiędzy pokoleniami. Wyraźnie widać, że tworzenie i umacnianie więzi międzypokoleniowych jest szczególnie istotne obecnie, w czasie zwiększonej mobilności Polaków, którzy często mieszkają w znacznej odległości od swoich rodziców i dziadków.

 

Państwa spotkanie jest częścią wydarzeń promujących Europejski Rok Obywateli. Działania podejmowane przez Państwa są nie tylko przykładem zaangażowania w życie obywatelskie, lecz także wzorem dla osób w różnym wieku, jak można działać na rzecz aktywności społecznej i budowy społeczeństwa przyjaznego wszystkim pokoleniom. Solidarność międzypokoleniowa to atrybut państwa demokratycznego, a my wszyscy też przecież będziemy kiedyś seniorami. Cenne są więc wszelkie inicjatywy, które przyczyniają się do kształtowania pozytywnego wizerunku seniora, aktywnego seniora. Dziękuję Państwu za gotowość do ich podejmowania.

 

Życząc Państwu owocnych obrad i inspirujących dyskusji, serdecznie zachęcam do dzielenia się swoimi doświadczeniami i pomysłami w zakresie budowania przestrzeni i atmosfery przyjaznej seniorom oraz budowania więzi międzypokoleniowych.

 

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.