przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 10 października 2013

List prezydenta z okazji obchodów 70. rocznicy utworzenia Batalionu AK „Zośka”

  |   Obchody 70. rocznicy utworzenia Batalionu AK „Zośka” Obchody 70. rocznicy utworzenia Batalionu AK „Zośka” Obchody 70. rocznicy utworzenia Batalionu AK „Zośka” Obchody 70. rocznicy utworzenia Batalionu AK „Zośka” Obchody 70. rocznicy utworzenia Batalionu AK „Zośka” Obchody 70. rocznicy utworzenia Batalionu AK „Zośka” Obchody 70. rocznicy utworzenia Batalionu AK „Zośka” Obchody 70. rocznicy utworzenia Batalionu AK „Zośka” Obchody 70. rocznicy utworzenia Batalionu AK „Zośka”

Organizatorzy i Uczestnicy
obchodów 70. rocznicy utworzenia
Batalionu AK „Zośka”
 
Czcigodni Kombatanci,

Szanowni Państwo!

 

Batalion „Zośka” to więcej niż legenda. To symbol harcerskiej służby „całym życiem”, bohaterskiego poświęcenia Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim i wierności rozkazom Polskiego Państwa Podziemnego. Moment przekształcenia harcerskich Grup Szturmowych w wojskowy batalion „Kedywu” Armii Krajowej obrazuje dramatyczne losy pokolenia wychowanego w niepodległej Polsce, by ją budować, a walczącego – by ją ocalić. Szlak bojowy oddziału stanowi wspaniałą kartę w historii Warszawy.

 

Zapełniają ją twarze, imiona i pseudonimy młodych bohaterów, opisane przez druha „Kamyka”, a także utrwalone w Państwa, żołnierzy baonu, wspomnieniach. Z ich lektury kolejne pokolenia młodych Polaków uczyły się etosu braterstwa i woli zwyciężania.

 

W imieniu Rzeczypospolitej składam hołd poległym żołnierzom i dowódcom tego niezwykłego Batalionu. Tym, którzy ocaleli, dziękuję za ich heroizm, także w czasach komunistycznej dyskredytacji i haniebnych represji. Zapalając znicze na „Zośkowych”
mogiłach, z ogromnym szacunkiem wspominamy też wybitnych instruktorów harcerskich, którzy w dramatycznych latach okupacji, szkoląc młodych żołnierzy Szarych Szeregów, troszczyli się jednocześnie o to, by wychowywać ich na odpowiedzialnych obywateli wolnej Ojczyzny. Widzę w tym znak najgłębszego rozumienia patriotyzmu.

 

Naszym zobowiązaniem w wolnej Polsce jest troszczyć się zarówno o groby poległych żołnierzy Batalionu „Zośka”, jak też o godność pamięci o nich, o sprawiedliwe opinie o tym wyjątkowym oddziale, który tak wiele wniósł do historii Polskich Sił Zbrojnych. Dziękuję wszystkim, którzy o to dbają, spłacając dług w imieniu narodu.

 

Jesteśmy gospodarzami wolności, o którą walczył Batalion „Zośka”. Za rok będziemy obchodzili 70. rocznicę Powstania Warszawskiego. Zbiega się ona z 25-leciem odzyskania przez Polskę suwerenności. Bardzo mi zależy na tym, by te dwie uroczystości pozostawiły razem mocny wspólny znak i wyraziste przesłanie, że dla Polaków wolność jest wartością najważniejszą i wciąż otwartym zadaniem.

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.