przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 17 października 2013

List prezydenta z okazji 60-lecia Instytutu Fizyki PAN

Organizatorzy i Uczestnicy
Uroczystej Sesji Naukowej
z okazji obchodów
60-lecia Instytutu Fizyki PAN
w Warszawie

 

 


 

 

Z okazji 60-lecia Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk składam Państwu gratulacje i wyrazy uznania za wyjątkowe dokonania Instytutu, za jego wysoką pozycję i konsekwentne budowanie prestiżu polskiej fizyki w świecie. Serdecznie witam uczestniczących w jubileuszowej sesji znakomitych gości z krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych.

 

Instytut Fizyki PAN pod wieloma względami może uchodzić za wzór dla innych jednostek badawczych w naszym kraju. Prowadzą Państwo badania na najwyższym światowym poziomie, publikują w czołowych międzynarodowych czasopismach specjalistycznych, uczestniczą we współpracy z najlepszymi światowymi ośrodkami naukowymi. Fizycy pracujący w Instytucie są członkami ważnych międzynarodowych gremiów naukowych, pełniąc w nich odpowiedzialne funkcje. Lista pracowników Instytutu wyróżnionych prestiżowymi nagrodami zagranicznymi i krajowymi, w tym nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, zwaną „polskim Noblem”, jest imponująca. Z satysfakcją przyjąłem, że wyrazem uznania międzynarodowego środowiska fizyków dla Państwa dokonań, dla jakości prowadzonych badań, jest udział w dzisiejszej uroczystości noblisty, profesora Klausa von Klitzinga.

 

25 lat wolności, jaką cieszy się Polska, wykorzystali Państwo jak najlepiej, budując najwyższy poziom badań. Osiągnięcia naukowe Instytutu to także wielka nadzieja na przyszłość dla całego naszego kraju. Dobrze wiemy, jak istotna dla rozwoju Rzeczypospolitej jest innowacyjność naszej gospodarki. W Instytucie Fizyki realizowanych jest kilkanaście projektów służących rozwojowi i konkurencyjności Polski. Z takich właśnie ośrodków wyjść mogą impulsy, które pozwolą rodzimej nauce i gospodarce wznieść się na jeszcze wyższy poziom. To w dużej mierze od Państwa zależy, czy Polska zdoła dołączyć do grona państw najnowocześniejszych.

 

Jubileusz jest świętem wszystkich pracowników Instytutu, obecnych i niegdyś tu pracujących. Swoją pozycję placówka zawdzięcza Państwa mądrości, talentom i ciężkiej pracy, odwadze w odkrywaniu nieznanych praw i niestrudzonemu dążeniu do zgłębiania tajemnic wszechświata. Przynosi to naukowcom satysfakcję nieporównywalną z niczym innym i buduje wobec nich powszechne uznanie.

 

Dziś, w dniu Państwa święta, pragnę ze szczególną mocą dać wyraz szacunkowi dla Państwa środowiska. Jestem przekonany, że również w kolejnych latach budować będą Państwo prestiż polskiej fizyki, otwierając nie tylko przed rodzimą nauką, ale i przed całym krajem nowe perspektywy rozwoju. Życzę Państwu, aby w każdym z Państwa, zgodnie z pięknymi słowami Marii Skłodowskiej-Curie, na zawsze pozostało coś z dziecka wpatrzonego w zjawiska przyrody, wzruszające jak czarodziejska baśń.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.