przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 26 października 2013

List z okazji wręczenia Honorowej Nagrody Złotego Hipolita

Organizatorzy i Uczestnicy
uroczystości wręczenia
Honorowej Nagrody Złotego Hipolita
w Poznaniu

 

Szanowni Państwo!

 

W tym roku przypada dwusetna rocznica urodzin Hipolita Cegielskiego. Dzieło Jego życia ciągle budzi podziw. Również i dzisiaj warto wsłuchiwać się w to, co ten wybitny przedstawiciel Wielkopolski ma nam do powiedzenia. O odpowiedzialności za Polskę, o dobru wspólnym, o społecznej samoorganizacji. Także o realizowaniu samego siebie poprzez służbę dla innych.

 

Chciałbym złożyć wyrazy uznania działaczom Towarzystwa imienia Hipolita Cegielskiego, które obchodzi właśnie jubileusz piętnastolecia. Dziękuję Państwu za pielęgnowanie etosu pracy organicznej i za rozwijanie idei Waszego znakomitego Patrona.

 

Wielkopolscy pozytywiści kierowali się przekonaniem, że nie może osiągnąć sukcesu społeczeństwo, które nie rozwija się równomiernie. Nie wolno zaniedbywać żadnej z dziedzin życia społecznego: ani duchowych, ani materialnych. Trzeba również zadbać, aby na drodze, którą razem podążamy, nie została zmarginalizowana żadna z grup społecznych.

 

To bardzo nowoczesne myślenie. Dzisiaj, w realiach XXI wieku, rozumiemy jeszcze lepiej, jak ważny jest kapitał społeczny. Jak znaczące dla naszej konkurencyjności, dla wysokiej pozycji Polski w światowych rankingach – jest to, byśmy umieli łączyć ducha przedsiębiorczości z umiejętnością współpracy. Godzić indywidualne aspiracje z postawą wzajemnego zaufania i społecznego solidaryzmu.

 

Ogromnie wartościowa jest koncepcja, aby umacniać polskość poprzez obywatelskość. To myśl o wspólnocie dynamicznej, niezasklepionej w sobie, gotowej do podejmowania wyzwań. Połączonej nie tylko więziami tradycji, ale również wspólnych dążeń i interesów. Inspirujące jest przekonanie pozytywistów, że tożsamość nie kłóci się z modernizacją; że naród, który chce być silny i dumny, powinien się doskonalić. To szczególnie ważne refleksje, gdy zbliżamy się do ćwierćwiecza naszej wolności. Gdy oceniamy, jak udało się nam ją zagospodarować – ciesząc się z polskich sukcesów i poszukując jeszcze lepszych rozwiązań na przyszłość.

 

Laureaci Nagród Złotego Hipolita to wybitni współtwórcy polskich osiągnięć. Reprezentanci różnych środowisk i różnorakich talentów – razem, organicznie przyczyniający się do budowania wspólnego dobra Rzeczypospolitej. Składam serdeczne gratulacje i wyrazy głębokiego szacunku wszystkim dzisiaj nagrodzonym. Z prawdziwą satysfakcją przyjąłem statuetkę Złotego Hipolita, wręczoną mi podczas czerwcowego spotkania w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Raz jeszcze dziękuję za to wyróżnienie. Widzę w nim poparcie dla prezydentury wspólnoty i dialogu, jaką staram się służyć Polsce.

 

Proszę przyjąć moje serdeczne pozdrowienia.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.