przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 11 listopada 2013

List prezydenta z okazji V Koncertu Niepodległości

Organizatorzy i Uczestnicy
V Koncertu Niepodległości
w Muzeum Powstania Warszawskiego

 

 

 

 

To dla mnie powód do radości i satysfakcji, że 95-lecie odrodzenia Rzeczypospolitej czcimy poprzez tak ciekawe i wartościowe artystycznie wydarzenie, w jednym z najbardziej wyjątkowych i twórczych miejsc w Warszawie, w Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Koncert Niepodległości obchodzi swój pierwszy jubileusz. Pragnę wyrazić uznanie wszystkim, którzy przyczynili się do wykreowania tego dzieła i nadania mu wysokiej rangi. W ostatnich latach nastąpił prawdziwy rozkwit rocznicowych uroczystości. Cieszy mnie, że przyciągają one zainteresowanie społeczeństwa.

 

W moim przekonaniu, świadczy to o tym, że my, Polacy, w sposób coraz pełniejszy uświadamiamy sobie wartość tego wspólnego dobra, jakim dla narodu jest własne suwerenne państwo. Świętując historyczny początek naszej drugiej niepodległości, myślimy przecież także o teraźniejszości naszej Ojczyzny.

 

Z tamtych listopadowych dni – choć minęło już dziewięćdziesiąt pięć lat i kilka pokoleń – czerpiemy do dzisiaj. Podziw budzi wysiłek z jakim tworzono państwo na wskroś nowoczesne. Wiele rozwiązań wówczas przyjętych działa i wciąż się sprawdza w XXI wieku.

 

Trzecia Rzeczpospolita u zarania miała więcej szczęścia, jej powstanie nie było bowiem rezultatem konfliktu zbrojnego, ale pokojowej rewolucji Solidarności. Przełom demokratyczny 1989 roku, którego 25-lecie obchodzić będziemy za kilka miesięcy, postawił nas jednak przed wyzwaniem podobnym do tego, które 70 lat wcześniej podjęli nasi przodkowie.

 

I tak jak wówczas, Polacy dowiedli, że znają odpowiedź na pytanie: jak mądrze zagospodarować odzyskaną wolność? Chociaż brakowało nam doświadczenia w rozwijaniu struktur społeczeństwa obywatelskiego i wolnej przedsiębiorczości, to jednak dzisiaj możemy powiedzieć, że temu wyzwaniu sprostaliśmy.

 

Tworzymy wspólnotę ludzi, którzy pamiętając o przeszłych bohaterach i dawnych zwycięstwach, chcą być dumni z sukcesów ostatnich 24 lat. Chciałbym, by w nasze Narodowe Święto Niepodległości świat miał szansę poznać nas jako naród ludzi wolnych, ceniących wolność własną i innych. Tchnących optymizmem i wyrażających swój patriotyzm w radości z rosnącej siły i pozycji naszego kraju. Wyrazem tego niech będzie również Koncert Niepodległości.

 

Życzę Państwu udanego wieczoru i wielu artystycznych przeżyć.

 


 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.