przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 17 listopada 2013

List prezydenta na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Szachach

Organizatorzy i Uczestnicy

Drużynowych Mistrzostw Europy w Szachach
 
 
Po raz kolejny Polska jest gospodarzem Mistrzostw Europy. Mistrzostw w grze, która pozostaje punktem odniesienia dla wszystkich innych dyscyplin sportu. W zeszłym roku na polskich i ukraińskich stadionach grę piłkarzy nazywano czasami „piłkarskimi szachami”. Dzięki Państwu w ciągu ostatnich dni w Warszawie mieliśmy sposobność przyglądać się grze, w której najbardziej spektakularne pojedynki mają miejsce w umysłach zawodników. Szachownica pokazuje, jak myślimy i jak dalece umiemy myślą wyprzedzić upadek strategii, lub opracować drogę do zwycięstwa. Trudno nie dostrzec, jak wiele wspólnego łączy więc szachistów z politykami. Z tym większym zaangażowaniem obejmowałem Mistrzostwa Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej.
 
Szachy pozostają też pięknym elementem polskiej tradycji. Nazywano je „grą królewską”. W nauce i kulturze traktowano szachownicę jako metaforę przestrzeni walki o największe cele. Walki wielkich emocji, wielkich strategii i wielkich pasji, których filtrem są proste reguły.
 
Jan Kochanowski w poemacie Szachy opisywał je jako boje, na które miecza nie trzeba, ni zbroje. W podobny, rozmyślny sposób – kartką wyborczą, a nie karabinem – Polacy 4 czerwca 1989 roku odzyskali wolność. Dzięki mądrej strategii wygraliśmy możliwość budowania lepszej przyszłości. Świętujmy to zwycięstwo razem! Zapraszam Państwa do Polski na Święto Wolności w 2014 roku.
 
Arcymistrzyniom i Arcymistrzom składam wyrazy uznania dla imponującej rywalizacji. Mam nadzieję, że przysporzyła ona szachom nowych pasjonatów. Gratuluję zwycięzcom. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji w Polsce jednej z najbardziej prestiżowych imprez szachowych na świecie.
 
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.