przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 27 lipca 2011

List prezydenta do uczestników uroczystości pogrzebowych śp. Andrzeja Zalewskiego

 Uczestnicy

uroczystości pogrzebowych
śp. Andrzeja Zalewskiego
na Cmentarzu Powązkowskim
w Warszawie
 
 
Szanowni Państwo!
 

Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu Andrzeja Zalewskiego – człowieka niezwykłego, który przez ostatnich ponad 20 lat swoim ciepłym głosem i dobrym słowem co rano witał miliony słuchaczy Polskiego Radia.

 

Należał do osób, które swoim pogodnym usposobieniem i uśmiechem promieniują na całe otoczenie. Zawsze otwarty na innych, gotowy spieszyć z pomocą każdemu, kto jej potrzebował. Słuchając Jego audycji emitowanych w Jedynce i Czwórce, oglądając Jego programy na antenie Telewizji Polskiej, miało się poczucie obcowania z kimś bliskim.

 

Podstawę Jego życzliwego, przyjaznego nastawienia wobec ludzi i wrażliwości na piękno przyrody stanowiły głębokie przekonania aksjologiczne. W młodości harcerz Szarych Szeregów i żołnierz Armii Krajowej, walczący w zgrupowaniu porucznika Jana Piwnika „Ponurego” w Górach Świętokrzyskich, był gorącym patriotą. Miłość Ojczyzny nie była jednak dlań abstrakcyjną ideą, lecz wiązała się ściśle z konkretem: polskim krajobrazem, wsią, lasem, nade wszystko zaś – z drugim człowiekiem.

 

Opowiadając w autorskim Eko-Radiu o mechanice zjawisk atmosferycznych, potrafił wplatać w swoje monologi najrozmaitsze treści. Mówił o naszej kulturze, tradycjach, o atmosferze duchowej, w której wszyscy żyjemy. I potrafił to przekazać prostym, pięknym językiem. Chętnie dzielił się swoim zachwytem i fascynacją życiem zwierząt i roślin, ale także – narodową historią. Wszędzie odnajdywał harmonię, łączącą naturę i ludzi.

 

Wielu słuchaczy miało poczucie, że jest ktoś, kto ich rozumie i o zwykłych, ludzkich sprawach mówi przed mikrofonem. Kto pamięta, jak ważne są wszystkie te drobnostki, z których składa się codzienne życie. I kto tej codzienności nigdy nie lekceważy, ale stara się zawsze dostrzegać w niej jasne punkty. Temu też właśnie służyć miał zainicjowany przez Redaktora Zalewskiego Dzień Polskiej Niezapominajki, który w tym roku obchodziliśmy już po raz dziesiąty. Od teraz każdy 15 maja będzie przypominał także o Nim samym – śp. Andrzeju Zalewskim.

 

Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom Zmarłego składam wyrazy głębokiego współczucia.

 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.