przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 29 grudnia 2013

Prezydent o Wojciechu Kilarze: Był artystą powszechnie podziwianym

Wręczenie Orderu Orła Białego Wojciechowi Kilarowi, 3 maja 2012 r.

W niedzielę rano dotarła do nas wiadomość o śmierci Wojciecha Kilara, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów doby powojennej. Przez ostatnie półwiecze Jego muzyka symfoniczna, sakralna i filmowa towarzyszyła nam niemal na co dzień. Czasem nawet nie mieliśmy świadomości, że to właśnie On był twórcą dobrze znanego motywu, rozpoznawalnej melodii. Bo Wojciech Kilar, współtwórca niezwykle cenionej przez znawców na całym świecie „polskiej szkoły kompozytorskiej”, miał zarazem wielkie szczęście stać się artystą powszechnie podziwianym. Niebywały sukces Jego muzyki stał się zresztą nie tylko udziałem kompozycji pisanych z myślą o estradzie – choćby nieśmiertelnych Krzesanego i Orawy, ale również twórczości filmowej.

 

Jako autor muzyki do ponad stu obrazów fabularnych, pośród których znalazły się arcydzieła Jane Campion, Francisa Forda Coppoli, Wojciecha Jerzego Hasa, Tadeusza Konwickiego, Kazimierza Kutza, Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Wojciech Kilar zapisał przepiękny, zupełnie odrębny i niepowtarzalny rozdział w historii światowej kinematografii.

 

Zobacz także: Odznaczenia z okazji Święta 3 Maja Kiedy półtora roku temu z okazji Święta Narodowego 3 Maja miałem zaszczyt wręczenia Kompozytorowi Orderu Orła Białego, osobiście mogłem się przekonać, że charakteryzuje się wyrazistym światopoglądem, a jednocześnie jest osobą niezwykle ciepłą, otwartą na innych. Taki szacunek wobec drugiego człowieka to w naszych czasach przywilej prawdziwie wielkich postaci. Dziś po niezwykle pracowitym życiu Wojciecha Kilara pozostanie nam Jego wielka muzyka, w której z zachwytem zasłuchiwać się będą kolejne pokolenia Polek i Polaków.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.