przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 4 stycznia 2014

List prezydenta do uczestników uroczystości pogrzebowych Wojciecha Kilara

Minister Maciej Klimczak podczas uroczystości pogrzebowych Wojciecha Kilara

Minister Maciej Klimczak podczas uroczystości pogrzebowych Wojciecha Kilara

Uczestnicy

uroczystości pogrzebowych

Wojciecha Kilara
 
Szanowni Państwo!
 
Po odejściu Wojciecha Kilara trudno było o symboliczną i jakże potrzebną w takiej chwili minutę ciszy. Natychmiast przerywały ją dźwięki, wydobywane z naszej pamięci kompozycje znane nie tylko z sal koncertowych, ale także z filmów, nagrań. Tym boleśniejsza była refleksja, że oto polska muzyka, polska kultura straciła znakomitego artystę, który nie stworzy już żadnego utworu. Tak, w kontekście śmierci Wojciecha Kilara dojmująca cisza staje się zjawiskiem nienaturalnym, trudnym do przyjęcia. Myślę, że właśnie w ten sposób objawia się wielka siła Jego dzieła, a zarazem wyraz naszego ogromnego szacunku wobec talentu, pracy i spuścizny wybitnego kompozytora.
 

Urodzony we Lwowie, po wybuchu wojny na zawsze utracił miasto swojego dzieciństwa. Wówczas być może zaistniała silna potrzeba odnalezienia własnego miejsca, azylu, ale także trwałej idei będącej fundamentem życia i sztuki. W Jego biografii pojawił się Śląsk, ze swą bogatą kulturą, z wyjątkowym charakterem, stałymi wartościami.

 

Wojciecha Kilara charakteryzował oryginalny styl, czasem pełen ulotnego czaru, niekiedy niesamowitej, pierwotnej ekspresji. Poszukując autentycznych inspiracji, odnajdywał je w niepowtarzalnej kulturze Podhala, w pięknie polskiego krajobrazu. Tradycja była dla Niego przestrzenią fascynujących motywów, prawdziwego odczuwania. Ale potrafił również w swych kompozycjach oddać ducha nowoczesności, awangardy, która przecież zawsze wyprzedza rzeczywistość, wytycza nowe drogi. Był mistrzem w tworzeniu zapadających w pamięć melodii. Muzyka filmowa, którą tworzył, wydobywała ukryte znaczenie obrazu, wzmacniała jego sens, doskonale eksponowała aktorską grę. Cenili Go najwięksi reżyserzy.

 

Był wyjątkowym człowiekiem, z własnym, niezależnym światopoglądem, osobą skromną, otwartą na ludzi, artystą o prawdziwie godnej postawie.

 

Był wybitnym Polakiem, którego – w imieniu Narodu – miałem zaszczyt uhonorować najwyższym cywilnym odznaczeniem – Orderem Orła Białego.

 

Dziś jesteśmy wdzięczni za niezwykłą moc muzyki, którą pozostawił. Dziękujemy za to, że przekazał nam wiarę w harmonię świata – wiarę pomagającą ocalać wrażliwość współczesnego człowieka.

 
Cześć Jego pamięci!
 
Bronisław Komorowski

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.