przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 6 lutego 2014

List z okazji koncertu "Polska-Szwajcaria 200 lat żołnierskiej przyjaźni"

Organizatorzy i Uczestnicy koncertu galowego
Polska-Szwajcaria 200 lat żołnierskiej przyjaźni
z okazji 90-lecia Towarzystwa Polsko-Szwajcarskiego
w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie

 

 

 

 

 

Nasze narody łączy od dawna silna więź szacunku i sympatii. Zbliża nas wspólne Polakom i Szwajcarom umiłowanie wolności oraz solidarność z tymi, którzy o nią walczą. Dlatego ze Szwajcarią swój los związało tak wielu Polaków. W Solurze upłynęły ostatnie lata życia Tadeusza Kościuszki, bohatera Rzeczypospolitej i Stanów Zjednoczonych. Juliusz Słowacki czerpał natchnienie z mitu Winkelrieda, przywołanego w monologu Kordiana na Mont Blanc, i z alpejskiego krajobrazu, który stał się scenerią poematu W Szwajcarii.

 

Na przestrzeni dwóch wieków Szwajcaria wiele razy była schronieniem dla uchodźców politycznych z Polski. W okresie zaborów stała się jednym ze skupisk Wielkiej Emigracji, niezwykle ważnym ze względu na powstałe tam wówczas instytucje. W 1870 roku w Rapperswilu założono Muzeum Polskie, którego wspaniały księgozbiór i ciekawe archiwum po dziś dzień są nie do przecenienia dla badaczy naszych dziejów i literatury. Także w Szwajcarii zawiązana została w 1887 roku tajna Liga Polska, która dała początek jednemu z największych stronnictw demokratycznych i niepodległościowych – ruchowi narodowemu. Tutaj też na przełomie XIX i XX wieku osiadł Ignacy Jan Paderewski, wirtuoz pianistyki i premier odrodzonej Rzeczypospolitej, który wraz z pisarzem noblistą Henrykiem Sienkiewiczem w 1915 roku w Vevey założył Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce.


Te historyczne tradycje ożyły na nowo, gdy w 1940 roku żołnierze Wojska Polskiego stając w obronie sojuszniczej Francji musieli ustąpić pod naporem nieprzyjaciela. I ich wtedy Szwajcaria otoczyła opieką. Formalnie internowani, podkomendni generała Bronisława Prugara-Ketlinga z 11 Karpackiej Dywizji Piechoty i 2 Dywizji Strzelców Pieszych bezpiecznie przetrwali wojnę, pracując i kształcąc się w miejscowych szkołach i uczelniach.

 

Polska dziękuje dziś Szwajcarii za każdego ocalonego żołnierza, za piękną tradycję wspierania i chronienia walczących o wolność Europy i świata. Jako Prezydent Rzeczypospolitej zapewniam, że Polacy zachowują we wdzięcznej pamięci niezmienną życzliwość narodu szwajcarskiego.

 

Z serca dziękuję Towarzystwu Polsko-Szwajcarskiemu za upamiętnianie najważniejszych epizodów ze wspólnych dziejów dwóch narodów. Winszując jubileuszu, życzę, by dzisiejsze spotkanie przyczyniło się do dalszego umacniania więzi łączących Polskę i Szwajcarię.


 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.