przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 22 lutego 2014

List z okazji obchodów Roku Oskara Kolberga

Organizatorzy i Uczestnicy

obchodów Roku Oskara Kolberga

w Przysusze

 

Oskar Kolberg był kustoszem ludowej duszy narodu polskiego. To dzięki takim wybitnym postaciom polska tożsamość została ocalona. Rok Oskara Kolberga, ustanowiony uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, objęty patronatem przez UNESCO, daje świadectwo pozycji urodzonego w Przysusze etnografa, folklorysty i kompozytora jako jednego z największych polskich i europejskich uczonych XIX wieku.

 

W naszej kulturze wśród wielu jej ważnych treści znaczące miejsce przypisaliśmy zwyczajom, sposobowi życia, mowie, (…) pieśniom, muzce i tańcom ludu – wyjaśniał bohater dzisiejszej uroczystości. Są one na tyle istotne, że trudno mówić o naszej tożsamości bez tej materialnej i duchowej spuścizny. To do tych najgłębszych pokładów polskości Kolberg sięgnął w trudnych latach zaborów. Stworzona przez niego dokumentacja pozostaje skarbnicą naszej kultury i źródłem, z którego do dziś czerpią naukowcy, pedagodzy i ludzie muzyki.

 

Kolejne tomy dzieł Kolberga uświadamiają nam ogromną różnorodność obecną w polskiej kulturze i fenomen naszej narodowej wspólnoty. Brzmi pieśń nieprzerwanie po naszych niwach i gajach, płynie z wodą i z wiatrem, odbija się o ściany naszych karczem dworów i chat, a tam gdzie powstała najsilniej za serce chwyta. Stając się jej wiernym tłumaczem, wszędzie wskazałem miejsce gdzie wysłuchana została – pisał Kolberg we wprowadzeniu do „Pieśni ludu polskiego”, odsłaniając nam zaplecze swojego imponującego naukowego warsztatu. Jestem wdzięczny wszystkim badaczom kultury, języka, literatury i muzyki polskiej za wkład w edycję dzieł Kolberga i przedstawienie jego nadzwyczajnej misji.

 

Dwusetna rocznica urodzin Oskara Kolberga stanowi doskonałą okazję do tego, by pokazać, jak pojęcie patriotyzmu wypełnia się treścią dzięki wytrwałej pracy. To ważne przesłanie dla nas, zwłaszcza w roku wielkich narodowych rocznic. Przesłanie, które może dopomóc w zrozumieniu, czym powinien być patriotyzm współczesny oraz jak ważne jest dla zachowania niezawisłości gromadzenie wiedzy o ludowych obyczajach i narodowej tradycji.

 

Dziękuję osobom i instytucjom, a szczególnie kierownictwu i pracownikom Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze, za wysiłek włożony w organizację rocznicowego programu. Wierzę, że dzięki obchodom Roku Oskara Kolberga jego postać i dorobek staną się bliższe nam wszystkim, skłaniając do refleksji nad bogactwem naszej kultury oraz bogactwem form, jakie przyjmować może służba Polsce.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Bronisław Komorowski


 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.