przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 24 lutego 2014

List na koncercie inaugurującym obchody Roku Kolberga

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystego koncertu
inaugurującego obchody
Roku Kolberga 2014
 
 
Rozpoczynający się właśnie Rok Kolberga to wspaniała okazja, by w 25-lecie wolności na nowo zrekonstruować obraz polskiej kultury tradycyjnej.
 
Kultura tradycyjna stanowi fenomen kultury żywej, która od wieków inspiruje, jest obiektem twórczych nawiązań, trawestacji. Jest fundamentalnym elementem polskiej sztuki. Z jej bogactwa czerpali najwięksi polscy artyści: Mickiewicz, Wyspiański, Chopin, Szymanowski, Kilar. Motywy ludowe obecne są w dziełach malarskich, w rzeźbie, filmie, wciąż odkrywamy je w nowych ujęciach, w zaskakujących kontekstach, chociażby w jazzie czy muzyce rockowej. Dlatego kulturę tę musimy postrzegać w ciągłym ruchu jako przejaw twórczej energii Polaków.
 
Gdy Kolberg publikował kolejne tomy monografii, Rzeczpospolita nie istniała na mapach. Podzielona między zaborców, krwawiąca w powstaniach, żyła jednak w świadomości Polaków, w kulturze. Istniała również dzięki wyjątkowym pieśniom, tańcom, obrzędom ludu. Praca Kolberga była więc odtwarzaniem Rzeczypospolitej – ukazaniem jej duchowości, wyjątkowości regionów. W ten symboliczny sposób odzyskiwana była wolna Polska. Piękna idea Kolberga zbliża też do siebie narody wchodzące niegdyś w skład I Rzeczypospolitej, utrwala bowiem dziedzictwo wspólne dla Polaków, Ukraińców, Białorusinów, Czechów, Litwinów, Słowaków.
 
Dzisiaj, gdy kultura zmienia się coraz szybciej, troska o zachowanie jej naturalnego charakteru, troska o sztukę ludową, o ginące rzemiosło, ma szczególną wartość. Misja Kolberga jest wciąż potrzebna. Potrzebna jest świadomość roli i znaczenia twórców kultury ludowej w kształtowaniu naszego dziedzictwa. Celem Państwa Polskiego jest jak najszersza ochrona naszej historii, ochrona polskiej kultury, jej niezmąconej czystości – jak pisał Kolberg. Do dziś jest to dla nas wszystkich ważnym zadaniem.
 
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.