przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 20 marca 2014

List prezydenta podczas XII Krajowego Zjazdu Lekarzy

  |   XII Krajowy Zjazd Lekarzy XII Krajowy Zjazd Lekarzy

Uczestnicy i Organizatorzy
XII Krajowego Zjazdu Lekarzy

 

 

 

 

Nie sposób przecenić roli, jaką w systemie ochrony zdrowia odgrywają samorządy poszczególnych zawodów medycznych. To one kształtują zasady etyki i dbają o ich przestrzeganie, sprawują pieczę nad sumiennym i zgodnym z aktualną wiedzą medyczną wykonywaniem obowiązków zawodowych, zajmują się doskonaleniem zawodowym swoich członków, czy wreszcie – przedstawiając stanowiska w kwestiach dotyczących opieki zdrowotnej – przyczyniają się do tworzenia bezpiecznego dla pacjentów i przyjaznego dla pracowników systemu ochrony zdrowia. Jak odpowiedzialne są to zadania, wiedzą Państwo najlepiej.

 

Samorząd lekarski jest najstarszym z samorządów zawodów medycznych. Jego początki na ziemiach polskich sięgają XVII wieku. Jednak powstanie samorządu zawodowego lekarzy w obecnym kształcie to rok 1989 i uchwalenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy z dnia 17 maja 1989 roku o izbach lekarskich.

 

XII Krajowy Zjazd Lekarzy zbiega się z 25. rocznicą wolności, odzyskanej w wyniku zwycięstwa w wyborach 4 czerwca 1989 roku. Jest to zatem szczególna okazja do podsumowań i oceny, nie tylko upływającej kadencji władz samorządu, ale też minionego ćwierćwiecza. To również dobry czas na stworzenie wizji rozwoju środowiska lekarskiego w nadchodzących latach.

 

Każdy okres historii charakteryzuje się określoną specyfiką. Moment, w którym obecnie się znajdujemy, stawia przed samorządem lekarskim wiele wyzwań. Z jednej strony ogromny postęp medycyny sprawia, że jesteśmy w stanie leczyć schorzenia, wobec których nie tak dawno lekarze byli całkowicie bezsilni. To niezwykle cieszy, ale powoduje też konieczność położenia jeszcze większego nacisku na kwestie związane z etyką. Z drugiej strony, prognozy demograficzne wskazują, że stoimy w obliczu poważnego problemu, jakim jest starzenie się ludności. Z tego względu niezbędne jest zintensyfikowanie działań nie tylko w obszarze medycyny naprawczej, ale przede wszystkim w zakresie zdrowia publicznego, w szczególności profilaktyki zdrowotnej.

 

Te problemy to tylko część wyzwań stojących przed samorządem lekarskim. Niezwykle istotne są także kwestie dotyczące kształcenia lekarzy oraz stworzenia im takich warunków pracy, by nie byli zmuszeni poszukiwać jej poza granicami kraju. Potrzebna jest również dyskusja o trudnościach dotykających polski system ochrony zdrowia i możliwościach ich rozwiązania.

 

Mam nadzieję, że ten Zjazd, będący czasem podsumowań czterech lat pracy organów Naczelnej Izby Lekarskiej oraz wyboru nowych władz i określenia planów na przyszłość, stanie się też forum dyskusji o tych wszystkich sprawach. Życząc Państwu owocnych obrad, dziękuję za zaangażowanie i trud włożony w pracę na rzecz środowiska lekarskiego i życzę, by Wasze wysiłki pomogły stworzyć taki system opieki zdrowotnej, z którego wszyscy będziemy dumni.

 

Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.