przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 2 maja 2014

List prezydenta z okazji obchodów 390-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego - „Carolinum” w Nysie

Organizatorzy i Uczestnicy obchodów

                                                                                  390-lecia I Liceum Ogólnokształcącego

                                                                                  im. Jana III Sobieskiego – „Carolinum”

                                                                                  w Nysie

 
 
 
 

Nie może być nowoczesnego patriotyzmu bez troski o dziedzictwo małych ojczyzn. Różnorodne tożsamości lokalne współtworzą świadomość dziejową całej Rzeczypospolitej. A doświadczenia społeczności poszczególnych części kraju składają się na wspólną pamięć naszego narodu. Pielęgnowanie wiedzy o losach każdego miasta i regionu uważam za równie cenne jak obchodzenie rocznic wielkich wydarzeń historycznych. W Polsce XXI wieku, aktywnie uczestniczącej w budowaniu Wspólnoty Europejskiej, jest miejsce także na świętowanie jubileuszy ważnych przede wszystkim dla mieszkańców danej okolicy.

 

Dlatego z ogromną radością pragnę złożyć gratulacje kadrze pedagogicznej, absolwentom i uczniom I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Nysie. Państwa szkoła, ufundowana przez biskupów wrocławskich Karola Habsburga i Karola Ferdynanda Wazę, liczy już 390 lat. Cztery wieki to okres długi w dziejach państw i narodów, co dopiero zaś instytucji. Niewiele jest w naszym kraju uczelni, które mogą pochwalić się starszą metryką. Przez ten czas zmieniały się granice i ustroje, a tutejsi obywatele mówili rozmaitymi językami. Niezmiennie jednak te dostojne mury opuszczały kolejne roczniki znakomicie wykształconych absolwentów. Wielu z nich zasłynęło daleko poza murami nyskiego grodu. Inni rozwijali swoje talenty i zdobyte umiejętności z pożytkiem dla tego miasta i jego mieszkańców, ale bez rozgłosu. Wszyscy oni jednak stanowią tytuł do chwały „Carolinum” i wzór dla następnych pokoleń nyskich uczniów.

 

Przynależność do tak czcigodnej i zasłużonej społeczności to powód do słusznej dumy, a zarazem zobowiązanie. Niechaj zatem bogactwo szkolnej tradycji będzie inspiracją i zachętą – dla nauczycieli do tego wielkiego wysiłku, jakim jest kształcenie młodzieży, dla uczniów do nauki, a dla absolwentów do pracy. Życzę Państwu satysfakcji z odnoszonych sukcesów oraz wielu ciekawych spotkań i rozmów podczas obecnych obchodów.

 

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.