przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 4 maja 2014

List prezydenta na uroczystości nadania sztandaru 15. Pułkowi Ułanów Poznańskich imienia generała broni Władysława Andersa w Poznaniu

Uczestnicy

uroczystości nadania sztandaru

 

15. Batalionowi Ułanów Poznańskich
imienia generała broni Władysława Andersa
w Poznaniu
 
 

Szanowni Przedstawiciele Władz Lokalnych!

Wielce Szanowni Kombatanci!

Żołnierze Rzeczypospolitej!
Drodzy Państwo!
 

Historia nie jest zamkniętą księgą. To proces nieustannych zmian, z których trzeba wyciągać wnioski na przyszłość. Czwartego czerwca 1989 roku Polacy opowiedzieli się za powrotem swojej Ojczyzny do grona państw suwerennych i demokratycznych. Dzisiaj, po 25 latach, możemy być dumni z wielu wspólnych dokonań, z cywilizacyjnego awansu Polski.
Również 15-lecie akcesji do NATO jest okazją, by wyrazić uznanie dla dalekowzroczności i odpowiedzialności wszystkich, staraniem których Polska mogła przystąpić do najsilniejszego w świecie paktu obronnego. Te wydarzenia po dziś dzień pozostają dla nas lekcją wykorzystywania każdej sposobności, by umocnić fundamenty bezpieczeństwa i pomyślnego rozwoju Rzeczypospolitej. Jednym z tych fundamentów, a zarazem priorytetów moich działań jako Prezydenta RP, są nowoczesne siły zbrojne – doskonale wyposażone, zorganizowane i wyszkolone.

 

Z tym przesłaniem zwracam się dzisiaj do uczestników obchodów święta 15 Pułku Ułanów Poznańskich, świętującego w tym roku 95-letnie tradycje pułkowe. Uroczystości te zwieńczy wydarzenie szczególne. Kontynuujący tradycje 15 Pułku
żołnierze 15 Batalionu Ułanów Poznańskich otrzymają sztandar, na który nałożone zostaną wstęgi Orderu Wojennego Virtuti Militari. To wielki zaszczyt, a zarazem wielkie zobowiązanie. Poznańscy kawalerzyści zasłynęli jako jedna z najlepszych jednostek elitarnej formacji Wojska Polskiego. Okryli się chwałą na polach bitewnych Powstania Wielkopolskiego, wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, wojny obronnej roku 1939, podczas walk o Monte Cassino i Ankonę. Pozostawili dziedzictwo prawdziwego patriotyzmu, niezłomnego ducha bojowego i wojennego kunsztu.

 

Składając im hołd, z dumą i nadzieją spoglądamy na ich następców. Żołnierzom i kadrze oficerskiej 15 Batalionu Ułanów Poznańskich imienia Władysława Andersa życzę, aby zasłużyli na to miano wzorową służbą, pełnioną z zaangażowaniem i najwyższym profesjonalizmem, zapisując nowe, chwalebne karty historii kawalerzystów w rogatywkach ze szkarłatnym otokiem. Pragnę również podziękować Towarzystwu byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich za zorganizowanie Dni Ułana 2014.


Wszystkich Państwa gorąco pozdrawiam i raz jeszcze zapraszam do aktywnego udziału w obchodach czerwcowego święta wolności – 25. urodzin wolnej Polski.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.