przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 13 maja 2014

List z okazji IV Seminarium „Archiwa Przełomu 1989-1991”

Uczestnicy i Organizatorzy
IV Seminarium „Archiwa Przełomu 1989-1991”
Przedsionek wolności – między Okrągłym Stołem
a wyborami 4 czerwca 1989. Dwa miesiące,
które zmieniły Polskę: 05 IV – 4 VI 1989

 

 

 

Szanowni Państwo!
 

Pamięć o naszej drodze do wolności pomaga tę wolność pielęgnować. Cieszę się, że już po raz czwarty spotykają się Państwo w ramach projektu „Archiwa Przełomu”. Służy on utrwalaniu dokonań przeszłości – z myślą o przyszłości. Warto przywoływać doświadczenia sprzed 25 lat, bo są one fundamentem dzisiejszej Polski, a jednocześnie mają wymiar uniwersalny.  Historia o tym, jakie perspektywy otworzył polski „przedsionek wolności” jest pouczająca nie tylko dla nas samych.

 

Dzisiejsze seminarium, wraz z towarzyszącą mu wystawą, obrazują ogromną pracę, jaka została wykonana dla zwycięstwa wolności. Nie byłoby czerwcowego przełomu gdyby nie zapał i trud tysięcy ludzi, którzy stworzyli „pospolite ruszenie” obozu solidarnościowego. Mimo że pomysły i decyzje rodziły się ad hoc, nieraz niezależnie od siebie w różnych miejscach kraju,  to dzięki koordynacji cała kampania przebiegała sprawnie. Trudno dziś bez wzruszenia oglądać plakaty, ulotki, zdjęcia, materiały audiowizualne, w których odbija się duch tego wyjątkowego czasu. Cieszę się, że w pobliskiej Kordegardzie działa także Archiwalny Punkt Konsultacyjny, gdzie każdy może wzbogacić swoją pamiątką nasze narodowe archiwum. Możemy być dumni ze świadectwa, jakie wystawiają Polsce te wszystkie dokumenty. To dowód polskiej skuteczności w godzinie próby. To wielka lekcja demokracji, odpowiedzialnej wolności, społeczeństwa obywatelskiego. Kształtującego się nowoczesnego patriotyzmu.

 

Dlatego tak wielką wartość ma projekt „Biblioteki Solidarności Międzynarodowej”, który zostanie tu dzisiaj zaprezentowany. Powinniśmy nie tylko promować nasz historyczny sukces, ale też dzielić się polskimi doświadczeniami. W wielu miejscach świata ludzie pragną zmian, upominają się o wolność i swoje prawa; z nadziejami i obawami wkraczają na drogę reform. Doświadczenia polskiej udanej transformacji mogą być cennym wsparciem dla przeżywającej dzisiaj trudne chwile Ukrainy, choć przecież nie tylko dla niej. Jest naszym zobowiązaniem, aby dziedzictwo Solidarności zapisało się w świadomości świata i pomagało zmieniać go na lepsze. Do tego przyczynia się dzisiejsze spotkanie, jak też całe przedsięwzięcie „Archiwa Przełomu”. Składam wyrazy uznania wszystkim jego organizatorom. Życzę Państwu owocnych obrad i miłego pobytu w Pałacu Prezydenckim.


 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.