przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 24 maja 2014

List prezydenta do uczestników uroczystości pogrzebowych śp. księdza prałata Tadeusza Juchasa w Ludźmierzu

 Uczestnicy uroczystości pogrzebowych
śp. księdza prałata Tadeusza Juchasa
w Ludźmierzu

 
 
 

W dniu pożegnania śp. księdza prałata Tadeusza Juchasa pragnę złożyć wyrazy współczucia Jego bratu, księdzu kanonikowi Franciszkowi Juchasowi, oraz wszystkim bliskim Zmarłemu osobom i przyjaciołom, a także parafianom i całemu Kościołowi krakowskiemu. Zdaję sobie bowiem sprawę, jak mocno Go Państwo miłowali i jak bardzo będzie Go Państwu brakowało. Mnie samego również wiadomość o odejściu kustosza ludźmierskiego sanktuarium Gaździny Podhala napełniła ogromnym żalem. Mieliśmy razem z żoną przyjemność odwiedzić księdza prałata w 2011 roku i wówczas mogłem się przekonać, jak wyjątkową był osobą i jak ważną rolę odgrywał w życiu duchowym społeczności góralskiej.

 

Zasługi Zmarłego dla najstarszej podhalańskiej parafii są nie do przecenienia. Pracy dla dobra tutejszej wspólnoty poświęcił blisko pół życia i znaczną większość, bo niemal 30 lat swojej posługi kapłańskiej. Pod Jego troskliwą ręką i gospodarskim okiem rozkwitł Maryjny Ogród Różańcowy i wyrósł Dom Pielgrzyma, a miejscowy kościół został gruntownie odnowiony i podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej. Nade wszystko jednak był ksiądz Tadeusz Juchas dobrym bacą powierzonych sobie owieczek. W działalności duszpasterskiej kierował się zawsze przesłaniem świętego Jana Pawła II: „Pozostańcie wierni tradycjom waszych praojców”. I w znacznej mierze to Jego wielkim wysiłkom zawdzięczamy, że górale tatrzańscy stanowią nadal ostoję polskiej tożsamości, zwyczajów i kultury.

 

Żegnamy Go więc dzisiaj ze smutkiem, ale zarazem z ogromną wdzięcznością wobec Bożej Opatrzności, że pojawił się na naszej drodze tak wybitny, wspaniały człowiek. A także z wdzięcznością dla śp. księdza prałata Tadeusza Juchasa, wiernego syna tej ziemi, za wszystko, co uczynił dla Kościoła, Podhala i Rzeczypospolitej.

 

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać, Panie.

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.