przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 25 maja 2014

List Prezydenta RP do ks. biskupa Tadeusza Pikusa

Jego Ekscelencja

Ksiądz Biskup Tadeusz Pikus

Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej

 

W dniu uroczystego ingresu do bazyliki katedralnej Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie i objęcia przez Ekscelencję stolicy biskupiej proszę przyjąć serdeczne gratulacje i życzenia – wszelkich łask Bożych potrzebnych do owocnego pełnienia tej misji.

 

Kieruję do Księdza Biskupa najlepsze myśli, będąc przekonany o wielkiej wadze decyzji papieża Franciszka, by właśnie Ekscelencji powierzyć tę stolicę, leżącą – jak mówił przed piętnastu laty św. Jan Paweł II – „w sercu Podlasia, gdzie od wieków spotykają się chrześcijańskie tradycje Wschodu i Zachodu”.

 

Znane są zasługi Księdza Biskupa dla rozwoju dialogu ekumenicznego oraz Jego ogromna wiedza w dziedzinie myśli prawosławnej. Tutaj, gdzie zawołanie z dewizy biskupiej Ekscelencji: Surrexit Dominus vere! równie często, co po łacinie, rozbrzmiewa starosłowiańskim Christos woskresie!, znajomość i spotkania braci w wierze różnych wyznań i obrządków mają nieocenioną wartość na drodze ekumenicznej współpracy i przyjaźni.

 

Dlatego życzę Księdzu Biskupowi, by Jego wrażliwość i zrozumienie przyczyniały się do wzajemnego zbliżenia wiernych Kościoła katolickiego i innych współmieszkańców.

 

Niechaj posługa Ekscelencji będzie posługą jednania człowieka z Bogiem i bliźnich między sobą. Ufam, że w tym wspaniałym dziele nigdy nie zabraknie Księdzu Biskupowi opieki patronów diecezji: Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i świętego królewicza Kazimierza, a także życzliwości i wsparcia wszystkich wiernych diecezji.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.