przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 31 maja 2014

List na obchodach Jubileuszu 600-lecia urodzin św. Jana z Dukli

Uczestnicy

uroczystych obchodów
Wielkiego Jubileuszu 600-lecia urodzin
św. Jana z Dukli
 
 
Ekscelencjo Księże Arcybiskupie Nuncjuszu!
Eminencje i Ekscelencje!
Szanowni Przedstawiciele Władz Lokalnych!
Czcigodni Kapłani!
Szanowni Państwo!
 
Kult świętego Jana z Dukli ukazuje uniwersalistyczny, jednoczący wymiar chrześcijaństwa. Przypomina również o tym, że jeden człowiek, jeśli mocno wierzy w swoje posłannictwo, może dokonać realnych zmian w otaczającym go świecie. Swoją służbą Bogu i bliźniemu, pełną heroicznego poświęcenia, ojciec Jan z Dukli zaskarbił sobie wdzięczność i podziw współczesnych. W kolejnych stuleciach po swojej śmierci zyskał też sławę możnego orędownika i ocaliciela Lwowa. To znamienne, że u jego grobu modlili się monarchowie i chłopi, katolicy i wyznawcy prawosławia, Polacy, Rusini, Litwini, Ormianie oraz przedstawiciele innych nacji. Beatyfikowany w roku 1733, od prawie trzech wieków patronujący Polsce i Litwie, w roku 1997 błogosławiony Jan z Dukli został kanonizowany w swoim rodzinnym mieście przez rodaka, a zarazem zwierzchnika Kościoła powszechnego – świętego Jana Pawła II. W uroczystości tej wzięli udział przedstawiciele episkopatów, duchowieństwa i wiernych z Ukrainy, Słowacji, Czech i Węgier, w tym także z Kościołów greckokatolickich.
 
Szczególnie warto o tym pamiętać w roku 2014, który Sejm RP ogłosił Rokiem Świętego Jana z Dukli. Rok ten przyniósł, jak dotąd, wydarzenia mogące budzić niepokój o ład i pokój w Europie Środkowo-Wschodniej. Warto wspomnieć, że na przestrzeni sześciu wieków od narodzin świętego patrona Lwowa i archidiecezji przemyskiej stosunki te układały się czasem znacznie gorzej. Mimo to, po okresach otwartych, nierzadko tragicznych konfliktów, przychodził czas pokoju i odbudowywania dobrosąsiedzkich relacji. Nie możemy ustawać w wysiłkach, aby dzisiaj były one jak najlepsze. Narody zamieszkujące tę część Europy mogą i powinny umacniać i instytucjonalizować swoją współpracę. Powinny kontynuować dzieło pojednania w oparciu o historyczną prawdę i bliskie pokrewieństwo kulturowe. W naszych wspólnych dziejach nie brak wydarzeń i postaci, do których możemy się odwołać, które możemy uczynić znakiem dobrej przyszłości. Jedną z nich jest święty Jan z Dukli. Ufam, że ewangeliczne przesłanie braterskiej miłości i przebaczenia, które głosił z wielkim oddaniem, nadal będzie inspiracją i zaczynem pozytywnych przemian w Polsce i w całej Europie.
 
Wszystkim uczestnikom obchodów Wielkiego Jubileuszu 600-lecia urodzin świętego Jana z Dukli życzę duchowego pokrzepienia oraz owocnej refleksji nad życiem i przesłaniem tego niezwykłego zakonnika.
 
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.