przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 7 czerwca 2014

List z okazji 90-lecia Gimnazjum i VIII Liceum im. A. Mickiewicza w Poznaniu

Organizatorzy i Uczestnicy obchodów

90-lecia Gimnazjum

i VIII Liceum Ogólnokształcącego

im. Adama Mickiewicza

w Poznaniu

Szanowni Pedagodzy, Absolwenci i Uczniowie!

 

Historia i dorobek minionych pokoleń to dziedzictwo, które kształtuje naszą tożsamość. Idąc śladami poprzedników i kontynuując ich dzieło, gromadzimy kapitał, który pomaga nam budować nowoczesny model patriotyzmu.

 

Państwa społeczność przechowuje pamięć o pięknych kartach, jakie przez 90 lat zapisali nauczyciele i uczniowie „Ósemki” – zarówno w czasie pokoju, jak też podczas zmagań o suwerenną i demokratyczną Polskę. Kronika tajnego nauczania pod okupacją niemiecką, heroizm młodych chłopców z Poznańskiej Piątki, działalność podziemna Szkolnych Kół Oporu Społecznego i Konfederacji Młodej Polski „Rokosz” – to ponadczasowe wzorce.

 

Warto się do nich odwoływać i czerpać z nich inspirację do aktywnego podejmowania odpowiedzialności za wspólne dobro, jakim jest wolna Polska. Chciałbym jednocześnie, aby to tradycyjne ujęcie patriotyzmu uzupełniać i łączyć z dążeniem do nowoczesności,  z codziennym wysiłkiem i pracą, z obywatelskim zaangażowaniem. Jestem przekonany, że właśnie tutaj, w Wielkopolsce wiernej etosowi pracy organicznej i pozytywistycznego myślenia, taki sens naszych działań jest wszystkim bardzo bliski.

 

Dzisiejsza uroczystość to zatem właściwy czas i miejsce, aby zauważyć, że dwie z pozoru odległe perspektywy można harmonijnie godzić. To piękny symbol, że jubileusz Państwa szkoły zbiega się z obchodami 25-lecia wolności. Jako obywatele III Rzeczypospolitej jesteśmy winni pamięć  i szacunek tym, którzy walczyli za Ojczyznę i dokładali starań, aby odzyskaną wolność
mądrze zagospodarować. Jednocześnie czujemy się zobowiązani, by dorównać osiągnięciom poprzedników i wyznaczonym przez nich wysokim standardom.

 

Dlatego doceniam i cieszę się, że twórczo kontynuują Państwo piękne tradycje. Jest to ogromnie ważne zwłaszcza we współczesnym świecie, w którym wiedza i wykształcenie stanowią podstawę dla zapewnienia pomyślności państw i narodów. Życzę młodzieży z „Ósemki”, aby rozwijała swoje talenty i zdobyte umiejętności z pożytkiem dla siebie, dla Poznania i kraju. By uczyła się szacunku dla każdego człowieka i życia we wspólnocie.


To właśnie Wy będziecie mieć ogromny wpływ na to, jaka będzie Polska następnych dekad. Nauczycielom i wychowawcom dziękuję za ogromną pracę dla dobra młodzieży, za Państwa wiedzę i determinację, aby przekazać uczniom, czym jest uczciwość, wzajemne zrozumienie, dialog.

 

Wszystkim współtworzącym dzisiejszą szkolną społeczność, a także dawnym wychowankom VIII Liceum w Poznaniu życzę wielu następnych równie pięknych i radosnych jubileuszy.
 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Bronisław Komorowski

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.