przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 7 czerwca 2014

List z okazji jubileuszu Fundacji Centrum im. prof. Geremka

Uczestnicy

uroczystości jubileuszowych

Fundacji Centrum

im. prof. Bronisława Geremka

 

Z okazji pięciolecia działalności Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka składam Państwu gratulacje i wyrazy wdzięczności za pielęgnowanie dobrej pamięci o wyjątkowej postaci Profesora. Jako wybitny historyk obejmował wzrokiem dzieje dawne i szczegółowo je analizował, jako polityk – wybiegał wzrokiem ponad horyzont teraźniejszości, angażując się w to, co „tu i teraz”. Umiał w dziejach odkrywać uniwersalne prawdy o człowieku uwikłanym w kontekst epoki, a w oparciu o wiedzę i doświadczenie, wytyczać kierunki zmian i później realizować je dla państwa.

 

Połączenie tych dwóch perspektyw czyniło Bronisława Geremka jedną z najważniejszych postaci polskich przeobrażeń. Nie ma lepszej drogi uczczenia pamięci Profesora, a zarazem kontynuacji jego dzieła niż budowanie na fundamentach, które tworzył.

 

Jestem głęboko poruszony tym, że Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka powstała z potrzeby serca bliskich mu osób i zarazem – z rozumienia jego dzieła. W codziennej działalności łączą Państwo jego dwa podstawowe elementy: badania naukowe i zaangażowanie w centrum problemów współczesności. Debatę publiczną wzbogacają Państwo pogłębioną refleksją.

 

Bronisław Geremek podkreślał: Niedokończona, jaką jest, Europa jawi się wbrew wszelkim przeciwnościom jako «potęga», jako «ojczyzna» i jako «wspólnota». Patron Fundacji miał istotne zasługi
dla kształtowania tych wymiarów Starego Kontynentu. Pamiętam moment podniosły, gdy jako minister spraw zagranicznych, 15 lat temu, w Independence w stanie Missouri podpisywał Protokół Akcesyjny do NATO. Czułem wtedy, że występuje w imieniu nas wszystkich, obywateli Rzeczypospolitej. Że wypełnia nasze marzenie o bezpiecznej Polsce i w imieniu Solidarności potwierdza upadek żelaznej kurtyny. W Parlamencie Europejskim pracując w Komisji Spraw Konstytucyjnych Bronisław Geremek angażował się
we wzmacnianie Unii w kolejnych latach.

 

Cieszę się ogromnie, że działalność Fundacji przypomina, jak ważna – obok jej skutków – jest kultura przemiany. I jak ważna jest wolna myśl w procesie integracji.


Życzę kolejnych znakomitych inicjatyw, takich jak dzisiejszy koncert Zespołu Reprezentacyjnego. Świętując własny jubileusz i ważne dla Polski rocznice, podkreślają Państwo znaczenie wolnego śpiewanego słowa w dążeniu do suwerenności. Bronisław Geremek naszą akcesję do Unii Europejskiej uważał przecież nie tylko za polityczny akt – zawsze zaznaczał, że jest to też wielki proces integracji kultury.

 

Chciałbym, byśmy dalej mądrze wykorzystywali dzieło Bronisława Geremka. Dziękuję wszystkim jego przyjaciołom i bliskim za wyjątkowe zaangażowanie oraz za tę niezwykłą serdeczną atmosferę, która towarzyszy Państwa potrzebnym działaniom.


Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Bronisław Komorowski

 

List odczytał Doradca Prezydenta RP Jan Lityński.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.