przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 8 czerwca 2014

List Prezydenta RP z okazji "Święta Cyklicznego"

Organizatorzy i Uczestnicy

„Święta Cyklicznego –

święta wszystkich polskich rowerzystów”

 

Nic o nas bez nas – oto najkrótsze streszczenie idei demokracji. Tego pragnęli Polacy, którzy przed 25 laty zagłosowali za wolnością w czerwcowych wyborach parlamentarnych. Tak myślą i tak działają także dzisiaj. Jako obywatele razem jesteśmy odpowiedzialni za rozwój kraju – stabilny, harmonijny, uwzględniający potrzeby różnych grup społecznych.

 

Coroczne spotkania cykliczne organizowane przez ogólnopolskie stowarzyszenie „Miasta dla Rowerów” zaszczepiają ideę działania razem. Jestem pełen uznania dla determinacji i inwencji zrzeszonych w nim osób, grup i organizacji. Starania o dowartościowanie ruchu rowerowego w przestrzeni miejskiej są znakomitym przykładem samoorganizowania się na rzecz ważnego interesu społecznego. Innym istotnym aspektem Państwa aktywności jest skupianie uwagi opinii publicznej na problematyce planowania przestrzennego, ekologii oraz estetyki obszarów miejskich. To ważne kwestie, którym sam poświęcam wiele działań – legislacyjnych i eksperckich. Cieszę się, że powiększająca się sieć szlaków rowerowych na wałach przeciwpowodziowych, która jest efektem uchwalonej – z mojej inicjatywy – nowelizacji prawa wodnego wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowisk zabiegających o lepsze warunki uprawiania sportu, aktywnego wypoczynku, życia codziennego w mieście.

 

Obywatelska aktywność pozostaje najbardziej skuteczną, najbardziej twórczą metodą inicjowania przemian. Dzisiaj sukces odnoszą ci, którzy potrafią współpracować.  Dlatego nic nie zastąpi Państwa energii, kreatywności i zdolności – poprzez rozwój różnych inicjatyw – budowania kapitału społecznego.

 

Z tym większą satysfakcją stwierdzam, że Święto Cykliczne i jego przesłanie wpisuje się w kontekst obchodów 25-lecia polskiej wolności. Nie zmarnowaliśmy naszej szansy w roku 1989. Wykorzystajmy nasze szanse i możliwości również dzisiaj. Zagospodarowujmy odzyskaną wolność. Twórzmy lepszą przyszłość dla nas i dla następnych pokoleń. Życzę Państwu satysfakcji z włączenia się w realizację tego najważniejszego, wspólnego zadania oraz powodzenia w urzeczywistnianiu wizji miast dla rowerów.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Bronisław Komorowski
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.